Zwycięstwo opozycji w wyborach oznaczałoby „koniec Polski” – ostrzega Kaczyński

Wygrana opozycji w jesiennych wyborach oznaczałaby „koniec Polski” – mówi prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński, który twierdzi, że obce siły, zwłaszcza Niemcy, starają się hamować rozwój Polski przy pomocy polskich kolaborantów.

Twierdzenia pojawiły się w liście Kaczyńskiego skierowanym do członków klubów tworzonych przez Gazetę Polską, konserwatywną gazetę wspierającą jego partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

„Wygrana »totalnej« opozycji oznaczałaby tylko jeden: koniec Polski” – zapewnia prezes PiS Jarosław Kaczyński#wieszwięcej #Wybory2023https://t.co/tnBw8ADQ71

— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) 26 maja 2023 r

Prezes PiS zaczął od „dziękowania z całego serca za wszystko, co zrobiliście i robicie dla Polski, za [your] oddanej i wytrwałej pracy w budowaniu republiki naszych marzeń”.

„Polska [should] móc… prowadzić politykę, zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną, służącą polskiemu państwu i interesom narodowym” – kontynuował Kaczyński, który nie pełni formalnej funkcji w rządzie, ale jest postrzegany jako de facto lider Polski. „Ale, jak dobrze wiemy, nasze aspiracje do budowania [such a] republika… nie każdemu przypadnie do gustu”.

„Różne ośrodki zagraniczne, z Berlinem na czele, wspierane przez polskie ugrupowania kompradorskie, chciałyby zawrócić nasz kraj z drogi politycznej i gospodarczej samodzielności, zawęzić nasze perspektywy rozwojowe” – ostrzegał.

„Comprador” to termin historyczny pierwotnie odnoszący się do tubylców, którzy pracowali jako słudzy lub agenci mocarstw kolonialnych. Słowo to było później używane w retoryce marksistowskiej w odniesieniu do członków burżuazji, którzy sprzymierzyli się z zagranicznymi interesami biznesowymi.

Polacy mają wybór między „polską” partią rządzącą a kierowaną przez „niemiecką” opozycją @donaldtusk– mówi Jarosław Kaczyński.

„Obecnym zamiarem Niemiec jest to, abyśmy byli im podporządkowani. Nie chcemy być pod czyimś butem. Musimy stawiać opór” https://t.co/MnWADW8RxU

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 26 września 2022 r

„Liberalno-lewicowy europejski mainstream marzy o unicestwieniu starego świata, w tym naszej tożsamości i pamięci zbiorowej oraz o stworzeniu nowego człowieka i nowego społeczeństwa” – kontynuował Kaczyński w swoim liście.

„Jeżeli chcemy dalej skutecznie się z nimi mierzyć, musimy wygrać jesienne wybory” – przestrzegał – „abyśmy mogli dalej kroczyć drogą budowania i umacniania ojczyzny suwerennej duchem, silnej gospodarczo, bezpiecznej, zamożnych, sprawiedliwych i solidarnych”.

„Rzeczpospolita nie może sobie pozwolić na przegranie tych wyborów przez obóz patriotyczny” – podsumował Kaczyński. „Rządy… totalnej opozycji mogą oznaczać tylko jedno: finis Poloniae [the end of Poland]”.

„Będziemy mieli silne państwo i zniszczymy tych ludzi” – powiedział Jarosław Kaczyński, odnosząc się do protestujących przeciwko jego partii rządzącej https://t.co/Aibtsx6Q8u

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 8 grudnia 2022 r

„Opozycja totalna” to termin użyty po raz pierwszy przez lidera opozycji, a następnie przyjęty przez PiS w odniesieniu do idei, że opozycja chce wygrać za wszelką cenę i wszelkimi możliwymi środkami.

Finis Poloniae to łacińska fraza często, ale fałszywie, przypisywana polskiemu dowódcy wojskowemu Tadeuszowi Kościuszce po klęsce z Rosją w bitwie pod Maciejowicami w 1794 r. Podczas nieudanego powstania przeciwko rosyjskim i pruskim wpływom na Polskę.

Kaczyński regularnie przedstawiał tegoroczne wybory – w których PiS liczy na bezprecedensową trzecią kadencję – w kategoriach egzystencjalnych. We wrześniu mówił, że wyborcy mieli do wyboru „frakcję niemiecką” – opozycję, która pomoże Berlinowi „podporządkować sobie” Polskę – albo „frakcję polską” PiS.

Opozycja ostrzega jednak, że jeśli PiS wygra kolejną trzecią kadencję, będzie kontynuował erozję demokracji, praworządności i wolności mediów, które zostały udokumentowane przez wiele krajowych organizacji międzynarodowych i ekspertów w ciągu ośmiu lat sprawowania władzy.

Według najnowszego corocznego rankingu sporządzonego przez @wolny dom https://t.co/BUZF0ebgMc

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 20 kwietnia 2022 r

Źródło głównego zdjęcia: Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *