Polska zwiększa bezpieczeństwo na białoruskiej granicy w związku z obecnością Wagnera
Polska wzmocniła bezpieczeństwo na swojej granicy z Białorusią ze względu na „potencjalnie nową sytuację” wynikającą z przybycia żołnierzy z rosyjskiej najemnej Grupy Wagnera, a także jej przywódcy Jewgienija Prigożyna, po ich niedawnym buncie.
– Mamy świadomość, że Grupa Wagnera została zaproszona na Białoruś – powiedział w środę TVP minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „Są to ludzie wyszkoleni, gotowi na wszystko. Możemy więc spodziewać się ataków hybrydowych z udziałem tych osób, dlatego też wzmocniliśmy polską granicę”.
wicepremier Jarosław #Kaczyński w Warszawie:
Potencjalnie mamy nową sytuację na Białorusi z obecnością Grupy Wagnera.
Dlatego zdecydowaliśmy się na wzmocnienie naszej obrony na granicy wschodniej, zarówno w zakresie niektórych projektów krótkoterminowych, jak i tych, które będą miały charakter stały. pic.twitter.com/fzmdji6kXV
— Polska w UE (@PLPermRepEU) 28 czerwca 2023 r
Od 2021 roku Polska boryka się z kryzysem na granicy z Białorusią, gdzie białoruskie władze pomagają dziesiątkom tysięcy migrantów i osób ubiegających się o azyl – głównie z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki – w przedostaniu się do Unii Europejskiej, w jakim Warszawa nazwała formę „wojny hybrydowej”.
Przybycie wojsk Wagnera na Białoruś „może oznaczać nową fazę wojny hybrydowej, fazę znacznie trudniejszą niż ta, z którą mieliśmy do czynienia do tej pory” – powiedział na środowej konferencji prasowej wicepremier Jarosław Kaczyński. „Dlatego podjęto decyzje o wzmocnieniu naszej obrony na wschodniej granicy”.
– Wzmocnienie odnosi się bezpośrednio do wzmocnienia sił, które będą tam przebywać na stałe, a także do wzmocnienia przeszkód i różnego rodzaju fortyfikacji w celu ochrony naszej granicy w przypadku jej zaatakowania – dodał. Jednak ani Kaczyński, ani Błaszczak nie podali konkretnych szczegółów, jakie działania zostały podjęte.
Polska rozpoczęła budowę elektronicznego szlabanu, składającego się z kamer i czujników ruchu, wzdłuż 200-kilometrowej granicy z Rosją.
„Jestem przekonany, że będzie to najlepiej zabezpieczona granica UE” – mówi minister spraw wewnętrznych https://t.co/JTLHlbvsiP
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 18 kwietnia 2023 r
Wiadomo, że Grupa Wagnera miała jednych z najlepiej wyposażonych i najlepiej wyszkolonych rosyjskich bojowników, którzy odegrali wiodącą rolę w inwazji na Ukrainę. Jednak w zeszłym tygodniu grupa przewodziła rebelii, w wyniku której przejęła rosyjskie miasto Rostów nad Donem i ruszyła w kierunku Moskwy.
Powstanie jednak szybko się skończyło, a Prigożyn – postać postrzegana niegdyś jako bliski sojusznik Władimira Putina – zgodził się ustąpić i przenieść się na Białoruś.
Podobno dołączyło do niego wielu jego najemników Wagnera, a Kaczyński poinformował wczoraj, że „z danych, które mamy, można sądzić, że jest to około 8 tys. żołnierzy”.
Zaznaczył, że poza zagrożeniem dla Polski, obecność sił Wagnera na Białorusi jest również zagrożeniem dla Ukrainy i Litwy, które również graniczą z Białorusią.
Polska uruchomiła pierwszy odcinek bariery elektronicznej na granicy z Białorusią, zbudowanej w odpowiedzi na ubiegłoroczny kryzys migracyjny.
Będzie to najdłuższa taka bariera monitorowana z jednego centrum kontroli na świecie – mówi rząd https://t.co/IWjO50nzmd
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 22 listopada 2022 r
Od początku kryzysu migracyjnego w 2021 r. Polska już znacząco wzmocniła obronę granicy białoruskiej, m.in. zwiększając liczbę funkcjonariuszy straży granicznej, budując mur i system elektronicznego nadzoru.
Podczas gdy Polska ostrzegała, że obecność Grupy Wagnera na Białorusi zwiększa niebezpieczeństwo działań „hybrydowych”, Kaczyński dodał, że nie jest „szczególnie prawdopodobne”, aby doszło do bezpośredniego „ataku zbrojnego”.
Napięcia między Polską a Białorusią wzrosły również w ostatnich latach w związku z poparciem Warszawy dla demokratycznej opozycji białoruskiej i represjami Mińska wobec licznej białoruskiej mniejszości etnicznej polskiej.
Polska nałożyła sankcje na 365 Białorusinów, w tym jednego z synów prezydenta Łukaszenki, w odpowiedzi na ubiegłotygodniową decyzję Sądu Najwyższego Białorusi o utrzymaniu w mocy kary pozbawienia wolności wydanej na czołową postać polskiej mniejszości narodowej https://t.co/okUfdSsUH5
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 30 maja 2023 r
Źródło głównego obrazu: Irek Dorozański / DWOT (na licencji CC BY-NC-ND 2.0)
Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.