Polska zwiększa bezpieczeństwo na białoruskiej granicy w związku z obecnością Wagnera

Polska wzmocniła bezpieczeństwo na swojej granicy z Białorusią ze względu na „potencjalnie nową sytuację” wynikającą z przybycia żołnierzy z rosyjskiej najemnej Grupy Wagnera, a także jej przywódcy Jewgienija Prigożyna, po ich niedawnym buncie.

– Mamy świadomość, że Grupa Wagnera została zaproszona na Białoruś – powiedział w środę TVP minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „Są to ludzie wyszkoleni, gotowi na wszystko. Możemy więc spodziewać się ataków hybrydowych z udziałem tych osób, dlatego też wzmocniliśmy polską granicę”.

wicepremier Jarosław #Kaczyński w Warszawie:

Potencjalnie mamy nową sytuację na Białorusi z obecnością Grupy Wagnera.

Dlatego zdecydowaliśmy się na wzmocnienie naszej obrony na granicy wschodniej, zarówno w zakresie niektórych projektów krótkoterminowych, jak i tych, które będą miały charakter stały. pic.twitter.com/fzmdji6kXV

— Polska w UE (@PLPermRepEU) 28 czerwca 2023 r

Od 2021 roku Polska boryka się z kryzysem na granicy z Białorusią, gdzie białoruskie władze pomagają dziesiątkom tysięcy migrantów i osób ubiegających się o azyl – głównie z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki – w przedostaniu się do Unii Europejskiej, w jakim Warszawa nazwała formę „wojny hybrydowej”.

Przybycie wojsk Wagnera na Białoruś „może oznaczać nową fazę wojny hybrydowej, fazę znacznie trudniejszą niż ta, z którą mieliśmy do czynienia do tej pory” – powiedział na środowej konferencji prasowej wicepremier Jarosław Kaczyński. „Dlatego podjęto decyzje o wzmocnieniu naszej obrony na wschodniej granicy”.

– Wzmocnienie odnosi się bezpośrednio do wzmocnienia sił, które będą tam przebywać na stałe, a także do wzmocnienia przeszkód i różnego rodzaju fortyfikacji w celu ochrony naszej granicy w przypadku jej zaatakowania – dodał. Jednak ani Kaczyński, ani Błaszczak nie podali konkretnych szczegółów, jakie działania zostały podjęte.

Polska rozpoczęła budowę elektronicznego szlabanu, składającego się z kamer i czujników ruchu, wzdłuż 200-kilometrowej granicy z Rosją.

„Jestem przekonany, że będzie to najlepiej zabezpieczona granica UE” – mówi minister spraw wewnętrznych https://t.co/JTLHlbvsiP

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 18 kwietnia 2023 r

Wiadomo, że Grupa Wagnera miała jednych z najlepiej wyposażonych i najlepiej wyszkolonych rosyjskich bojowników, którzy odegrali wiodącą rolę w inwazji na Ukrainę. Jednak w zeszłym tygodniu grupa przewodziła rebelii, w wyniku której przejęła rosyjskie miasto Rostów nad Donem i ruszyła w kierunku Moskwy.

Powstanie jednak szybko się skończyło, a Prigożyn – postać postrzegana niegdyś jako bliski sojusznik Władimira Putina – zgodził się ustąpić i przenieść się na Białoruś.

Podobno dołączyło do niego wielu jego najemników Wagnera, a Kaczyński poinformował wczoraj, że „z danych, które mamy, można sądzić, że jest to około 8 tys. żołnierzy”.

Zaznaczył, że poza zagrożeniem dla Polski, obecność sił Wagnera na Białorusi jest również zagrożeniem dla Ukrainy i Litwy, które również graniczą z Białorusią.

Polska uruchomiła pierwszy odcinek bariery elektronicznej na granicy z Białorusią, zbudowanej w odpowiedzi na ubiegłoroczny kryzys migracyjny.

Będzie to najdłuższa taka bariera monitorowana z jednego centrum kontroli na świecie – mówi rząd https://t.co/IWjO50nzmd

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 22 listopada 2022 r

Od początku kryzysu migracyjnego w 2021 r. Polska już znacząco wzmocniła obronę granicy białoruskiej, m.in. zwiększając liczbę funkcjonariuszy straży granicznej, budując mur i system elektronicznego nadzoru.

Podczas gdy Polska ostrzegała, że ​​obecność Grupy Wagnera na Białorusi zwiększa niebezpieczeństwo działań „hybrydowych”, Kaczyński dodał, że nie jest „szczególnie prawdopodobne”, aby doszło do bezpośredniego „ataku zbrojnego”.

Napięcia między Polską a Białorusią wzrosły również w ostatnich latach w związku z poparciem Warszawy dla demokratycznej opozycji białoruskiej i represjami Mińska wobec licznej białoruskiej mniejszości etnicznej polskiej.

Polska nałożyła sankcje na 365 Białorusinów, w tym jednego z synów prezydenta Łukaszenki, w odpowiedzi na ubiegłotygodniową decyzję Sądu Najwyższego Białorusi o utrzymaniu w mocy kary pozbawienia wolności wydanej na czołową postać polskiej mniejszości narodowej https://t.co/okUfdSsUH5

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 30 maja 2023 r

Źródło głównego obrazu: Irek Dorozański / DWOT (na licencji CC BY-NC-ND 2.0)

Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *