Posłowie, którzy głosują za aborcją, nie mogą przystępować do komunii świętej – mówi szef Episkopatu Polski

Posłowie głosujący za zezwoleniem na aborcję „popełniają grzech ciężki i tym samym nie mogą przystępować do komunii świętej” – ostrzegł zwierzchnik Kościoła katolickiego w Polsce.

Jego uwagi pojawiają się po tym, jak wszystkie główne partie opozycyjne w Polsce – z których większość ma przywódców praktykujących katolików – wyraziły poparcie dla zniesienia obecnego niemal całkowitego zakazu aborcji, który jest popierany przez Kościół.

Zgodnie z sondażami większość społeczeństwa sprzeciwia się niemal całkowitemu zakazowi aborcji w Polsce, a dwie partie opozycyjne wezwały do ​​referendum w sprawie zmiany prawa

Sprawdzamy, czy i jak można by zwołać takie referendum i jaki mógłby być wynik https://t.co/sQWJUAiOkn

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 3 kwietnia 2023 r

„Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdym wymiarze i stanie” – powiedział Stanisław Gądecki, arcybiskup poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP), centralnego organu Kościoła katolickiego w Polsce, podczas dorocznego Marszu Życia i Rodziny .

Jednak to „prawu do życia zagrażają dziś najczęściej interesy finansowe” – ostrzegał Gądecki, cytowany przez katolicki serwis Opoka.

„Prawo, które narusza naturalne prawo dziecka do życia, jest niesprawiedliwe”. on kontynuował. „Każdy poseł, który głosuje przeciwko życiu, popełnia grzech ciężki i tym samym nie może przyjmować komunii świętej”.

Szef Episkopatu Polski skrytykował PiS za niewywiązywanie się z obietnicy ochrony życia od momentu poczęcia.

PiS prawdopodobnie spotka się z ponowną presją w drugiej kadencji, aby zaostrzyć prawo aborcyjne, które już jest jednym z najsurowszych w Europie https://t.co/FVl2oG4HA7

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 14 listopada 2019 r

W 2020 r. polski Trybunał Konstytucyjny (TK) wydał orzeczenie, które zaostrzyło polskie prawo aborcyjne, które i tak było jednym z najsurowszych w Europie. Zakazał on aborcji uzasadnionej rozpoznaniem ciężkich wad wrodzonych płodu, które wcześniej stanowiły 98% legalnych aborcji w Polsce.

Teraz aborcja jest dozwolona tylko w dwóch przypadkach: gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki lub gdy jest wynikiem czynu zabronionego, takiego jak gwałt czy kazirodztwo.

Kościół zdecydowanie opowiadał się za zaostrzeniem prawa i był celem masowych protestów, które wybuchły po orzeczeniu TK. Rządząca narodowo-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która jest blisko związana z Kościołem, również z zadowoleniem przyjęła wyrok.

Protestujący przeciwko orzeczeniu antyaborcyjnemu dążą do „zniszczenia Polski” i „zakończenia historii narodu polskiego” – ostrzega Jarosław Kaczyński.

Wzywa zwolenników jego rządzącej partii PiS do stanięcia w obronie kościołów przed demonstrantami https://t.co/KksHOREVpr

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 27 października 2020 r

Jednak wszystkie partie opozycyjne poza skrajnie prawicową Konfederacją (Konfederacją) wyraziły sprzeciw wobec nowego, niemal całkowitego zakazu aborcji.

Donald Tusk, lider centrowej Platformy Obywatelskiej (PO), największej partii opozycyjnej, zaapelował o wprowadzenie aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży. Zażądał również, aby wszyscy kandydaci PO poparli to stanowisko.

Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia, liderzy centroprawicowej koalicji Trzecia Droga, nie posunęli się tak daleko, ale wciąż opowiadają się za powrotem do prawa aborcyjnego sprzed orzeczenia TK. Chcą jednak, aby tę kwestię rozstrzygnęło ogólnokrajowe referendum.

Tylko ci, którzy opowiadają się za wprowadzeniem aborcji na żądanie, mogą kandydować w wyborach do jego partii – mówi lider opozycji @donaldtusk.

Pod rządami jego partii decyzje o przerwaniu ciąży do 12. tygodnia „będą należeć wyłącznie do kobiety” https://t.co/W06cpzD3O4

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 1 września 2022 r

Tusk, Kosiniak-Kamysz i Hołownia są praktykującymi katolikami, podobnie jak wielu posłów z ich partii. Hołownia zaczął kształcić się na księdza, ale ostatecznie porzucił to powołanie i zajął się dziennikarstwem, by później zostać politykiem.

W 2020 roku, gdy Hołownia kandydował w wyborach prezydenckich, warszawski ksiądz odmówił mu przyjęcia komunii, mówiąc, że „nie pozwala mu na to sumienie z powodu głoszonych przez was poglądów”. Miejscowa diecezja przeprosiła później księdza i udzieliła mu nagany.

Z badań opinii publicznej wynika również, że zdecydowana większość Polaków opowiada się za liberalizacją obowiązującego prawa aborcyjnego, mimo że ponad 90 proc. tydzień.

Poparcie dla dopuszczania aborcji do 12 tygodnia ciąży wzrosło w Polsce do 70 proc. @Ipsos.

Różne sondaże pokazują, że poparcie dla dostępu do aborcji wzrosło od czasu wprowadzenia niemal całkowitego zakazu aborcji https://t.co/gzzxQjHQyr

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 16 listopada 2022 r

W swoim niedawnym wystąpieniu Gądecki przypomniał także specjalistom medycyny, że „mają obowiązek okazywania najwyższego szacunku życiu ludzkiemu i jego świętości”.

„Zabijanie nigdy nie może być uważane za działanie lecznicze, nawet jeśli jedynym zamiarem jest spełnienie prośby pacjenta” – dodał. „To raczej zdrada zawodu lekarza”.

Arcybiskup zadeklarował także, że „szacunek dla każdego życia ludzkiego wymaga uznania prawa do sprzeciwu sumienia wobec aborcji i eutanazji”.

Te ostatnie uwagi odnoszą się do tzw. klauzuli sumienia, która pozwala lekarzom w Polsce odmówić wykonania legalnej aborcji, jeśli jest to sprzeczne z ich przekonaniami religijnymi. W zeszłym tygodniu inna partia opozycyjna, Lewica, zaproponowała ustawę znoszącą tę klauzulę.

Lewica zaproponowała działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa kobiet, w tym aborcję na żądanie, zmianę prawnej definicji gwałtu i płatny urlop menstruacyjny.

Chce również zakończyć klauzulę sumienia, która pozwala lekarzom odmówić aborcji z powodów religijnych https://t.co/MzUGFnfHdl

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 16 czerwca 2023 r

Źródło głównego obrazu: EpiskopatNews/Flickr (na licencji CC BY-NC-SA 2.0)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *