Greenpeace protestuje przeciwko masowej wycince starych lasów w Karpatach

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Aktywiści Greenpeace wezwali w środę polskiego premiera do podjęcia działań na rzecz ochrony polskich lasów, prosząc rząd o ograniczenie pozyskiwania drewna w rozległych starodrzewach Karpat.

Podczas konferencji prasowej przed Kancelarią Premiera Mateusza Morawieckiego działacze Greenpeace trzymali wycinek pnia jodły, który zabrali z lasu. Było to zakończenie 40-dniowej wyprawy, której celem było podniesienie świadomości na temat zagrożeń dla lasu, w którym żyją niedźwiedzie, rysie i inne dzikie zwierzęta. Dostarczyli go po konferencji do Kancelarii Premiera.

Według Greenpeace z Karpat, które przebiegają przez części Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Ukrainy, co godzinę znika zalesiony obszar wielkości pięciu boisk piłkarskich.

Aktywiści biorący udział w ekspedycji byli świadkami wywozu do 40 ciężarówek wypełnionych drewnem dziennie tylko jedną drogą z Bieszczad, które są częścią Karpat, powiedział rzecznik Greenpeace Marek Józefiak.

Powiedział, że rząd nie spełnił swojej obietnicy objęcia ochroną większej liczby lasów w kraju, ogłaszając je parkami narodowymi.

Dodał, że wycinka w Karpatach jest bardzo problematyczna, ponieważ jest to dom jedynej w Polsce populacji niedźwiedzia brunatnego oraz największej populacji rysia, wilka i innych gatunków.

„To naprawdę zadziwiające. Mówimy o najcenniejszym lesie górskim, jaki mamy” – powiedział Józefiak.

Greenpeace twierdzi, że największą przeszkodą w ochronie polskich Karpat jest zawłaszczanie lasów państwowych przez partię w prawicowym rządzie.

Greenpeace przekonuje, że politycy partii należącej do rządzącej koalicji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry „de facto sprywatyzowali polskie lasy i traktują je jak maszynki do robienia pieniędzy”.

Józefiak powiedział, że we wszystkich krajach odbywa się wycinka na dużą skalę, a aktywiści proszą rządy i Komisję Europejską o podjęcie działań.

„Muszą działać teraz. Jeśli poczekasz jeszcze kilka lat, może być po prostu za późno” – powiedział.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *