Prezenterzy rezygnują z pracy w polskiej państwowej stacji radiowej w centrum awantury o samobójstwa dzieci

Trzech prezenterów zrezygnowało z pracy w Radiu Szczecin, państwowym nadawcy oskarżonym o pomoc w publicznym zidentyfikowaniu 15-letniej ofiary wykorzystywania seksualnego, która następnie odebrała sobie życie. Tymczasem około połowa pracowników stacji podpisała list protestacyjny do jej kierownictwa.

Chłopiec, o którym mowa, Mikołaj Filiks, był synem posła opozycji, a krytycy oskarżyli Radio Szczecin o zidentyfikowanie go jako część umotywowanego politycznie ataku na jego matkę i jej partię Platformy Obywatelskiej (PO). Nadawcy publiczni w Polsce znajdują się pod wpływem rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Jednak politycy i media związani z obozem rządzącym przekonywali, że samobójstwo Mikołaja było wynikiem nie reportażu Radia Szczecin, ale znęcania się nad nim przez polityka i działacza LGBT należącego do tej samej partii co jego matka. Mówią, że opozycja próbuje teraz odwrócić uwagę od tego faktu.

Samobójstwo 15-letniego syna posła opozycji wywołało żal, ale i złość wobec partii rządzącej i powiązanych z nią mediów, których doniesienia pomogły publicznie zidentyfikować chłopca jako ofiarę wykorzystywania seksualnego https://t.co /CMhwFMOpfq

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 5 marca 2023 r

W wydanym w środę oświadczeniu zarządu Radio Szczecin poinformowało, że „wstrzyma się od komentowania… okoliczności tej tragedii” ze względu na toczące się śledztwo prokuratury oraz z szacunku dla woli rodziny Mikołaja.

Dodał jednak, że „jesteśmy przerażeni i przytłoczeni ilością nienawiści [directed] przeciwko pracownikom Radia Szczecin”. Zarząd zaapelował o „uspokojenie emocji i wzajemny szacunek, który pozwoli nam zbadać wszystkie okoliczności tragedii bez niesprawiedliwych osądów”.

Poprzedniego wieczoru nieznany sprawca lub sprawcy wylali czerwoną farbą drzwi wejściowe budynku nadawcy, dodając napis „Masz krew na rękach”. Następnego dnia to samo stało się w siedzibie PiS w Szczecinie.

Siedziba pis w Szczecinie oblana farba. Macie krew na rękach pic.twitter.com/tpb7eXc6QB

— Jadwiga 🇵🇱🇪🇺🇮🇪 (@Jadwiga26924110) 10 marca 2023 r

W czwartek grupa 40 pracowników stacji, w tym niektóre jej największe nazwiska, podpisała list skierowany do kierownictwa nadawcy oraz do KRRiT.

„Chcemy głośno powiedzieć, że NIE WSZYSCY w Radiu Szczecin zgadzają się z zaangażowaniem mediów publicznych w walkę polityczną” – napisali. „Reprezentujemy grupę ludzi, którzy oficjalnie chcą powiedzieć NIE działaniom dalekim od etyki zawodowej.”

Grupa wyraziła swój „sprzeciw wobec zbiorowej odpowiedzialności, mowy nienawiści i kryzysu, przez który przechodzi nasza ukochana rozgłośnia”.

„Ścigani we własnej firmie żądamy podjęcia pewnych decyzji, które uzdrowią sytuację” – podsumowali, dodając jednocześnie, że „mają nadzieję, że osoby, które mogą być odpowiedzialne za spowodowanie zakończenia życia młodego chłopca, poniosą surowe konsekwencje” ”.

Oświadczenie części pracowników Radia Szczecin pic.twitter.com/jRKAbJe3ms

— Dominika Długosz (@domi_dlugosz) 9 marca 2023 r

W piątek krytyk filmowy Radia Szczecin Krzysztof Spór poinformował, że w tej sprawie rezygnuje. W oświadczeniu powiedział, że „nie ma wątpliwości”, że stacja celowo dążyła do „przekształcenia ludzkiego nieszczęścia w broń polityczną”.

„Przekroczono granicę, za którą doszło do niewyobrażalnej tragedii” – kontynuował. „Ale zamiast refleksji i zdecydowanych działań ze strony kierownictwa Radia Szczecin, unikają odpowiedzialności i uciekają się do politycznej retoryki, zgodnej z partyjnymi interesami”.

Swoje rezygnacje ogłosili także dwaj prezenterzy porannego programu stacji, Grzegorz Piepke i Bartłomiej Czetowicz.

Wcześniej, w środę, para opublikowała wideo na Instagramie, mówiąc, że została poddana fali nienawiści. Powiedzieli, że sytuacja sprawiła, że ​​wielu pracowników stacji obawiało się o bezpieczeństwo swoje i swoich rodzin.

„Mamy nadzieję, że sprawa zostanie jak najszybciej wyjaśniona, a osoby odpowiedzialne za całą sytuację zostaną ukarane” – zapowiada duet.

Pod koniec stycznia szef KRRiT Maciej Świrski wszczął postępowanie przeciwko Radiu Szeczin i TVP „w związku z emisją treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila, które zagrażały dobru dzieci-ofiar przemocy”.

Tymczasem szef państwowej komisji badającej przypadki pedofilii Błażej Kmieciak wystąpił z wnioskiem do Rady Etyki Mediów o zbadanie również reportażu Radia Szczecin.

„Kiedy podczas czytania [a news story]Jestem w stanie w ciągu 15 sekund znaleźć dane osobowe dzieci, które zostały skrzywdzone… taka forma zgłaszania jest niewłaściwa, nieetyczna i nieuczciwa” – powiedział Kmieciak Polsat News.

Wzrost prób samobójczych dzieci w Polsce spowodowany jest „ideologiami LGBT, neoliberalnymi i neomarksistowskimi” – mówi minister edukacji

Jego rozwiązaniem jest ochrona tradycyjnych wartości i kościoła, aby pomóc młodym ludziom odróżnić dobro od zła https://t.co/rnnZOe91YD

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 9 marca 2023 r

Źródło głównego zdjęcia: Cezary Aszkielowicz / Agencja Wyborcza.pl

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *