Prezydenci Polski i Ukrainy upamiętniają masakrę Polaków dokonaną przez Ukraińców w czasie II wojny światowej
W ważnym symbolicznym momencie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą uczcił 80.
Historia masakr regularnie wywoływała napięcia między dwoma skądinąd bliskimi sojusznikami. Polska uważa je za ludobójstwo i oficjalnie je za takie uznała, ale Ukraina odrzuca używanie tego terminu.
Dziś rano Zełenski i Duda szli ramię w ramię nawą katedry św. Piotra i Pawła w Łucku na północno-zachodniej Ukrainie, zanim złożyli świece na ołtarzu. Ich wizyta w mieście, które jest administracyjną stolicą województwa wołyńskiego, nie była wcześniej zapowiadana.
Prezydenci @Andrzej Duda I @ZelenskyyUa którzy upamiętniają ofiary rzezi wołyńskiej. Więcej 🔜@tvp_info pic.twitter.com/NAyGyW11Fw
— Żaklina Skowrońska (@zaklinaskowron) 9 lipca 2023 r
„Wspólnie oddajemy hołd wszystkim niewinnym ofiarom Wołynia!” – poinformowało oficjalne konto polskiego prezydenta na Twitterze. „Łączy nas pamięć! Razem jesteśmy silniejsi.”
Krótką ceremonię w kościele prowadzili Stanisław Gądecki, zwierzchnik Kościoła katolickiego w Polsce i Światosław Szewczuk, który przewodzi Ukraińskiemu Kościołowi Greckokatolickiemu. Obaj arcybiskupi podpisali w piątek wspólną deklarację z okazji rocznicy masakr.
Na nabożeństwie obecny był także prymas Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Epifaniusz – informuje TVP.
Polsko-ukraińskie pojednanie wymaga uznania masakry Polaków dokonanej przez Ukraińców w czasie II wojny światowej za ludobójstwo – mówi najwyższy rangą biskup Polski.
Dziś podpisał wspólną deklarację w sprawie masakr ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego https://t.co/tB9o7kib0k
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 7 lipca 2023 r
W maju Ukraina wyraziła złość po tym, jak rzecznik polskiego MSZ zasugerował, że Zełenski powinien wystosować publiczne przeprosiny za rzeź wołyńską z okazji tegorocznej 80. rocznicy.
Napięcia opadły jednak jeszcze w tym samym miesiącu, kiedy marszałek ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk wygłosił w polskim parlamencie przełomowe przemówienie, w którym przyznał się do bólu Polaków z powodu „strasznych wydarzeń na Wołyniu” i „wyraził szczere współczucie” rodziny ofiary.
Niektórzy w Polsce uważają jednak, że takie działania nie idą wystarczająco daleko i wzywają władze ukraińskie do wyraźnych przeprosin za masakry, do przyznania, że były one ludobójstwem oraz do zezwolenia na ekshumację i godny pochówek ofiar.
Polskie władze często wyrażały również złość z powodu trwającego na Ukrainie kultu niektórych przywódców nacjonalistycznych związanych z masakrami na Wołyniu.
Ambasador Ukrainy skrytykował „niedopuszczalną” sugestię rzecznika polskiego MSZ, by prezydent @ZelenskyyUa powinien przeprosić za masakrę na Wołyniu, w której zginęło do 100 000 etnicznych Polaków przez ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej https://t.co/45QnIsTgpO
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 21 maja 2023 r
Źródło głównego obrazu: Jakub Szymczuk/KPRP
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.