Rząd chce, aby podejrzany o zabójstwo Polki w Grecji stanął przed sądem w Polsce

Premier Polski zapowiedział, że jego rząd będzie zabiegał o ekstradycję mężczyzny z Bangladeszu podejrzanego o zamordowanie Polki w Grecji. Chce, aby sprawca przebywający obecnie w greckim areszcie „stanął przed polskim sądem i otrzymał najwyższy możliwy wyrok”.

Anastazja Rubińska, 27-latka z Wrocławia, zaginęła 12 czerwca na greckiej wyspie Kos, popularnej miejscowości wypoczynkowej, gdzie pracowała w hotelu. Jej zaginięcie zostało zgłoszone policji następnego dnia przez jej chłopaka, który pracuje w tym samym hotelu.

Ciało Rubińskiej, podobno nagie od pasa w dół, znaleziono wczoraj około kilometra od domu 32-letniego mężczyzny z Bangladeszu, którego dzień wcześniej aresztowano pod zarzutem powiązania z zaginięciem Rubińskiej.

CNN Greece donosi, że pierwsze oznaki sugerują, że zmarła w wyniku uduszenia, a „przytłaczające dowody” wskazują na udział mężczyzny z Bangladeszu. Jego współlokator jest również podejrzany o pomoc w przeniesieniu ciała.

Według CNN scenariusz rozważany przez policję jest taki, że Rubińska została zwabiona na posesję pod pretekstem otrzymania marihuany, o którą prosiła. Obrażenia 32-latki sugerują, że Rubińska mogła walczyć z domniemanym napastnikiem.

Greckie media podały też, że podejrzany kupił bilet lotniczy do Włoch po zniknięciu Rubińskiej.

Ojciec Rubińskiej, Andrzej Rubiński, powiedział polskiemu portalowi informacyjnemu Onet, że podejrzany został zidentyfikowany po tym, jak nagranie z kamer przemysłowych pokazało, że Rubińska wsiada na motocykl, którego numer rejestracyjny został do niego przypisany.

Dziś rano polski minister sprawiedliwości, pełniący jednocześnie funkcję prokuratora generalnego, poinformował, że zlecił polskim prokuratorom zbadanie sprawy morderstwa. Dodał, że natychmiast zażądają dowodów od władz greckich.

Minister @ZiobroPL (red.) polecił prokuraturze we Wrocławiu wszczęcie postępowania i jeszcze dziś występuje o pomoc uchodźcy, czyli migranta ekonomiczna-@MWosPL #Kos pic.twitter.com/WT5yT4Fmik

— KwadransPolityczny (@KwadransPolit) 19 czerwca 2023 r

Kilka godzin później oświadczenie wydał także premier Mateusz Morawiecki.

„Sprawca musi ponieść bardzo surowe konsekwencje” – napisał. „Dlatego zwrócimy się do Grecji o ekstradycję podejrzanego, aby stanął przed polskim sądem i otrzymał najwyższy możliwy wyrok”.

Jestem wstrząśniętym brutalnym zjawiskiem 27-letniej Anastazji. Sprawca musi ponieść bardzo surowe skutki. W związku z tym zwróciliśmy się do kontroli o zbadanie prawidłowego, aby przed polskim sądem i uzyskaniem prawidłowego wymiaru kary.

— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 19 czerwca 2023 r

Wcześniej wiceminister sprawiedliwości Michał Woś próbował powiązać sprawę z faktem, że Grecja stała się głównym celem migrantów i osób ubiegających się o azyl. Polski rząd od dawna przedstawia to jako zagrożenie dla Europy.

„Ten [Rubińska’s] Sprawę trzeba bardzo dokładnie wyjaśnić, tym bardziej, że już dziś wiemy, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem było zabójstwo z rąk osoby z Azji, tzw. uchodźców, czyli migrantów ekonomicznych” – powiedział Woś. — powiedział państwowy nadawca TVP.

Partia rządząca w Polsce przyjęła rezolucję parlamentarną potępiającą proponowany przez UE program relokacji migrantów.

Jej lider Jarosław Kaczyński zapowiedział też, że zostanie zorganizowane referendum, które umożliwi Polakom głosowanie nad unijnym planem https://t.co/edUpKMiukC

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 15 czerwca 2023 r

Źródło głównego obrazu: Facebook

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *