Telewizja państwowa pozostaje najmniej zaufanym źródłem informacji wśród Polaków, wynika z badań Uniwersytetu Oksfordzkiego
Polski nadawca państwowy TVP, który stał się rzecznikiem rządu, pozostaje najmniej zaufanym głównym źródłem wiadomości w kraju, wynika z corocznych badań Uniwersytetu Oksfordzkiego. Tymczasem prywatna stacja radiowa RMF jest, podobnie jak w zeszłym roku, najbardziej zaufaną placówką.
W swoim najnowszym raporcie Digital News, opublikowanym wczoraj, Reuters Institute for the Study of Journalism na Uniwersytecie Oksfordzkim przeprowadził ankiety na temat sposobu konsumpcji wiadomości w 46 krajach, w których łącznie zamieszkuje ponad połowa światowej populacji.
Okazało się, że odsetek Polaków, którzy twierdzą, że większości wiadomości mogą ufać, przez większość czasu (42%) był zbliżony do średniej światowej (40%). Odsetek Polski był również zdecydowanie najwyższy spośród sześciu krajów sklasyfikowanych jako leżące w Europie Wschodniej, z Rumunią (32%) na drugim miejscu i Węgrami (25%) na ostatnim miejscu.
Jednak, podobnie jak gdzie indziej, zaufanie Polaków do wiadomości spadło w ostatnich latach. To spadek o 14 punktów procentowych z 56% w 2015 r., pierwszym roku, za który dostępne są dane.
Polska miała również czwarty najwyższy odsetek osób (44%), które twierdzą, że czasami lub często aktywnie starają się unikać wiadomości. Za nimi plasują się jedynie Grecja, Bułgaria (po 57%) i Argentyna (46%). Suma dla wszystkich badanych krajów wyniosła 36%, przy najniższych wartościach w Japonii (11%), Tajwanie (17%) i Danii (19%).
Negatywne nastawienie do TVP osiągnęło najwyższy w historii poziom i po raz pierwszy przeważa nad pozytywnym.
TVP jest w ostatnich latach wykorzystywana przez rząd jako tuba https://t.co/n6dAtTx4G6
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 12 maja 2021 r
Jeśli chodzi o poszczególne serwisy informacyjne, największym zaufaniem Polaków cieszyło się RMF, które według danych za 2022 r. jest jednocześnie największą stacją radiową w kraju pod względem oglądalności. Zaufało mu 55 proc. tych, którzy o nim słyszeli i nie ufa 15%, stwierdził Reuters Institute.
Na drugim miejscu znalazł się Polsat (51% zaufania, 20% nieufności), duża prywatna sieć telewizyjna, a następnie Radio Zet (49% zaufania, 17%) i inna duża prywatna telewizja TVN (47% zaufania, 26% nieufności). .
Na drugim końcu skali, wśród 15 polskich placówek, które objęły badanie, najmniej zaufaniem cieszył się publiczny nadawca TVP (28% zaufania, 47% nieufności). Zaufanie do stacji spadło z 43% w 2020 r., pierwszym roku, dla którego dostępne są porównywalne dane, i od tego czasu nieufność wzrosła z 39%.
Za TVP uplasowała się Gazeta Polska (31% zaufania, 35% nieufności), konserwatywny dziennik wspierający rządzącą PiS oraz dwa tabloidy: Super Express (30% zaufania, 36% nieufności) i Fakt (33% zaufania, 37% nieufności), które są dwiema najlepiej sprzedającymi się gazetami w Polsce.
Odkąd PiS doszedł do władzy w 2015 roku, podporządkował sobie TVP, wykorzystując wiadomości do wychwalania rządu i atakowania jego przeciwników. Państwowy sondaż CBOS ustalił, że negatywne nastawienie do TVP gwałtownie wzrosło po 2015 r., a do 2021 r. po raz pierwszy wyprzedziło pozytywne.
W swoim krajowym raporcie na temat Polski – napisanym przez dziennikarza związanego z „Gazetą Wyborczą”, wiodącym liberalnym dziennikiem krytycznym wobec rządu – Instytut Reuters zauważył, że „TVP jest powszechnie krytykowana za wypaczone, prorządowe relacje”.
Podkreślono również wysiłki rządu w zeszłym roku, aby „podciąć”. [TVP’s] zasięgu konkurencji” podczas przejścia Polski na nadawanie cyfrowe, a także kierowanie pieniędzy reklamowych od podmiotów kontrolowanych przez państwo do mediów przyjaznych rządowi.
Pięciu z 15 członków rady nadzorczej TVP wezwało regulatora do podjęcia działań przeciwko stacji za relacjonowanie niedzielnych protestów antyrządowych, które ich zdaniem były „wyjątkowo niewiarygodne i stronnicze” https://t.co /FZtrOdXXjX
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 6 czerwca 2023 r
Źródło głównego zdjęcia: Maciek Jazwiecki / Agencja Wyborcza.pl
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.