Polskie ugrupowania lewicowe tworzą sojusz przed wyborami

Cztery ugrupowania polskiej lewicy podpisały porozumienie o wspólnym kandydowaniu w jesiennych wyborach parlamentarnych, w których wraz z innymi partiami opozycyjnymi będą starały się uniemożliwić rządzącej partii narodowo-konserwatywnej Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zdobycie bezprecedensowej trzeciej kadencji.

Cztery podmioty, które zgodziły się stworzyć wspólną listę kandydatów to: Nowa Lewica, która sama powstała w 2021 r. z połączenia Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) i Wiosny (Wiosna); Razem (Razem); Polska Partia Socjalistyczna (PPS); i Unii Pracy.

Grupy angażują się w różne formy współpracy już od 2019 roku. Ostatnie sondaże dają zjednoczonej lewicy poparcie na poziomie około 8%, co oznacza spadek z 12,5% głosów, które zdobyła w ostatnich wyborach parlamentarnych, gdzie zajęła trzecie miejsce.

Miesięczna średnia sondaży dla głównych ugrupowań politycznych w Polsce (źródło: ewybory.eu)

W ostatnich miesiącach trwały spekulacje na temat tego, w jakiej formie wystąpi opozycja w tegorocznych wyborach. Największa partia opozycyjna Platforma Obywatelska (PO) i jej lider Donald Tusk mocno naciskają na wspólną listę wszystkich partii od lewicy do centroprawicy.

Spotkało się to jednak ze sceptycyzmem ze strony innych partii, a w zeszłym tygodniu wysoki rangą polityk PO, Grzegorz Schetyna, przyznał, że najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest to, że opozycja będzie miała trzy główne bloki. Prawdopodobnie jednym z nich będzie lewica.

– Bez silnej lewicy nie pokonamy PiS – powiedział Wojciech Konieczny, lider PPS, podczas wczorajszego ogłoszenia wspólnej listy.

„Lewica to gwarancja, że ​​po wyborach przyszła, demokratyczna Polska będzie prospołeczna, będzie to Polska, w której nie zapomnimy o słabszych, gdzie dach nad głową będzie prawem każdego człowieka” – dodał Adrian Zandberg, jeden z liderów Razem.

Lewica, druga co do wielkości grupa opozycyjna w Polsce, określiła 10 priorytetów swojej polityki, w tym prawo do aborcji, neutralność klimatyczną, świeckie szkoły, przystępne cenowo mieszkania i równość małżeństwhttps://t.co/SKOAlElGe7

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 22 lutego 2021 r

Cztery grupy, które wczoraj podpisały porozumienie, zaznaczyły, że nadal chcą, aby przyłączyło się do nich więcej organizacji. Mile widziane są związki zawodowe, grupy feministyczne, aktywiści miejscy i inni – powiedział Włodzimierz Czarzasty, lider Nowej Lewicy.

Czarzasty potwierdził też w RMF FM, że wkrótce spodziewane jest porozumienie z innymi partiami opozycyjnymi w sprawie paktu wyborczego w wyborach do Senatu, wyższej izby parlamentu, w której o mandatach decydują okręgi jednomandatowe, inaczej niż w Sejmie, gdzie stosowana jest reprezentacja proporcjonalna.

W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2019 r. ugrupowania opozycyjne osobno startowały do ​​Sejmu, ale zawarły pakt wyborczy, by nie wystawiać sobie kandydatów do Senatu, co pozwoliło im przejąć kontrolę nad izbą od PiS.

Ponieważ sondaże wskazują, że partia rządząca może stracić miejsce w przyszłorocznych wyborach, niektórzy wzywają opozycję do wystąpienia jako jeden sojusz.

Lewica jednak opiera się wezwaniom do zjednoczenia – przynajmniej do wyborów, pisze @RBroszkowski https://t.co/pGhDkdODnR

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 14 listopada 2022 r

Źródło głównego zdjęcia: Klub Lewicy/Flickr (w domenie publicznej)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *