Polska wprowadza nowe zasady sprawnej sukcesji firm rodzinnych
Polska wprowadziła nowe przepisy umożliwiające właścicielom firm rodzinnych zapewnienie płynniejszej i mniej kosztownej sukcesji ich firm członkom rodziny po ich przejściu na emeryturę lub śmierci.
Sukcesja przedsiębiorstwa wymagała dotychczas bezpośredniego zaangażowania przynajmniej jednego ze spadkobierców w prowadzenie przedsiębiorstwa oraz porozumienia z pozostałymi członkami rodziny, co w praktyce prowadziło niekiedy do konfliktów i sprawiało, że podział majątku mógł trwać latami .
Nowa ustawa wprowadza mechanizm „fundacji rodzinnej”, który pozwoli jej beneficjentom czerpać korzyści ze spółki i jej majątku nawet bez bezpośredniego zaangażowania, poprzez oddanie jej pod zarząd zarządu lub rady nadzorczej.
Rząd mówi, że wchodząca dziś w życie ustawa, wzorowana m.in. na ustawodawstwie niemieckim i austriackim, będzie służyć akcjonariuszom, pracownikom „a co za tym idzie polskiej gospodarce”.
📅 Przepisy o #FundacjaRodzinna publikowane w życiu 22 maja 2023 r.
Do księgi dla, którzy myślą o rozwoju firmy w kilku pokoleniach.
Minister @waldemar_buda dla @PAPinformacje o fundacji rodzinnej ⬇️
Polecamy publikacje ➡️ https://t.co/CqIQIX2C71 pic.twitter.com/m0o8zybhbU
— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) 20 maja 2023 r
Aby założyć fundację rodzinną, właściciel firmy musi przekazać jej majątek o wartości co najmniej 100 000 zł i zadeklarować to przed notariuszem w akcie założycielskim lub w testamencie. Niezbędne będzie również sporządzenie statutu określającego zasady funkcjonowania fundacji.
Fundację może założyć jedna osoba lub kilka osób, jeśli została założona za życia fundatora, ale w przypadku sporządzenia testamentu fundator może być tylko jeden. Z kolei beneficjentami fundacji mogą być osoby fizyczne lub organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego.
Nowa ustawa została uchwalona przez parlament w styczniu br., a w lutym podpisana przez prezydenta. Wiele firm doradczych i podatkowych zaczęło już oferować porady właścicielom firm zastanawiającym się nad skorzystaniem z mechanizmu.
Mówią, że jest to korzystne podatkowo, bo co do zasady uwzględnia pokrewieństwo między beneficjentami a fundatorem i założenie fundacji rodzinnej, a przekazanie majątku fundacji nie jest opodatkowane.
Fundacja rodzinna to jeden z wielu ciekawych wątków, które zostały poruszone podczas debaty na Forum Firm Rodzinnych we Wrocławiu, doskonale przez @ForbesPolska. Wśród panelistów był Krzysztof Szwaja, Dyrektor w KPMG. #firmyrodzinne #biznes rodzinny #fundacjarodzinna pic.twitter.com/StdRLD3O8R
— KPMG Polska (@KPMGPoland) 28 września 2022 r
Jeśli beneficjent działa jako osoba fizyczna, a nie osoba prawna i jest bliskim krewnym fundatora, to również nie będzie musiał płacić podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) od dochodów z fundacji. Środki przekazywane beneficjentom byłyby jednak opodatkowane 15% podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).
„Z podatkowego punktu widzenia sytuacja fundacji rodzinnej wygląda obiecująco. Oczywiście praktyka ujawni wiele kwestii, ale najważniejsze jest to, że jest to dobre rozwiązanie podatkowe dla pomnażania majątku przez fundację rodzinną, a więc przez rodzinę” – Piotr Aleksiejuk, partner zarządzający w Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy firma – poinformowała agencja Newseria Biznes.
Zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym do projektu ustawy w 2021 r. blisko 830 tys. z 2,36 mln zarejestrowanych w Polsce firm niefinansowych to firmy rodzinne.
W tym samym roku Instytut Firm Rodzinnych (IBR) stwierdził, że 57% firm rodzinnych planuje sukcesję w ciągu najbliższych pięciu lat, donosi serwis informacyjny INN:Poland.
Powstała mapa ocalałych przedwojennych warszawskich biznesów, aby zachęcić ludzi do wspierania ich w czasie pandemii
Najstarszy pochodzi z 1819 r., a na liście znajduje się także pierwsza w Polsce palarnia kawy (zał. 1882 r.) oraz stuletnia cukiernia https://t.co/vhK0TRG32F
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 19 lutego 2021 r
Źródło głównego obrazu: studio cottonbro / Pexels
Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.