Ryanair zbuduje w Krakowie centrum szkoleniowe za 134 mln euro

Ryanair ogłosił plany budowy centrum szkoleniowego w Krakowie. Przewoźnik, który jest największym w Polsce pod względem liczby pasażerów, wyda na obiekt około 600 milionów złotych (134 miliony euro), tworząc 150 miejsc pracy.

To piąte takie centrum irlandzkiego przewoźnika w Europie, ale pierwsze w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Obiekt będzie służył do szkolenia pilotów, stewardów i mechaników z całego kontynentu.

#Kraków #inwestycje ✈️ @Ryanair wybuduje w Krakowie największe centrum symulatorowo-treningowe w Europie Centralnej. Inwestycja warta będzie 600 mln zł i wygeneruje 150 miejsc pracy. Budowa się na początku 2024 r.

📷 @BSKrakow @krakow_pl pic.twitter.com/WAQIEYbiYn

— Kraków (@krakow_pl) 13 czerwca 2023 r

„Kraków to nasza największa baza w tej części Europy” – powiedział Michał Kaczmarzyk, szef polskiego oddziału Ryanaira, Buzz. Ryanair odpowiada za około 55% ruchu na miejskim lotnisku.

W całej Polsce przewiózł w ubiegłym roku około 14,5 mln pasażerów, prawie dwa razy więcej niż polski flagowy przewoźnik LOT, zauważa Business Insider Polska.

Budowa centrum szkoleniowego, które zostanie wyposażone w 10 symulatorów lotu, w tym pierwsze w Polsce symulatory Boeinga 737-8200, ma rozpocząć się na początku 2024 roku. Ma być gotowe do 2025 roku, a pełną mocą w 2026 roku.

Ryanair zatrudnia już w krakowskim porcie około 500 osób i ma tam dziewięć samolotów. W zeszłym roku linia lotnicza ogłosiła swoją największą w historii inwestycję w mieście o wartości 800 milionów dolarów.

Ryanair ogłosił swoją największą w historii inwestycję w Krakowie o wartości 800 mln dolarów.

Linia lotnicza, która jest największym przewoźnikiem w Polsce pod względem liczby pasażerów, będzie obsługiwała 73 trasy – w tym 10 nowych – z miasta tego lata https://t.co/blrc9Gc4L2

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 25 kwietnia 2022 r

– Taka współpraca jest korzystna dla obu stron i wzmacnia wizerunek Krakowa jako miasta otwartego na innowacyjny biznes i przyjaznego inwestorom – powiedział dziś prezydent Jacek Majchrowski, cytowany przez dziennik „Rzeczpospolita”.

„Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja pozytywnie wpłynie na biznes i turystykę w Krakowie i całej Małopolsce [in which Kraków is located]”, dodał dyrektor generalny Ryanair, Michael O’Leary.

Mile widziany przez władze krakowskie, O’Leary regularnie ściera się z realizatorami flagowego projektu rządu krajowego dotyczącego „megalotniska” w centralnej Polsce.

Szczery szef Ryanair nazwał te plany „niezrozumiałymi”, a stojących za nimi polityków „bardzo głupimi”. Jednak rząd bronił planów jako koniecznych i korzystnych.

Pomysłodawcą megalotniska planowanego przez polski rząd byli „bardzo głupi politycy”, mówi prezes Ryanair, największej polskiej linii lotniczej pod względem liczby pasażerów.

Szef projektu mówi, że odpowiadanie na komentarze O’Leary’ego byłoby „stratą czasu” https://t.co/c0KmZrDGzU

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 9 lutego 2023 r

Źródło głównego obrazu: Anna Zvereva/Flickr (na licencji CC BY-SA 2.0)

Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *