Polska wyprzedza Hiszpanię w unijnym wskaźniku zamożności gospodarstw domowych
Polska wyprzedziła Hiszpanię i prawie dorównuje Irlandii w indeksie używanym przez Unię Europejską do oceny zamożności materialnej gospodarstw domowych w krajach członkowskich.
Miara, zwana rzeczywistą konsumpcją indywidualną (AIC), oblicza wartość wszystkich towarów i usług konsumowanych przez gospodarstwa domowe, zarówno tych zakupionych bezpośrednio, jak i tych dostarczonych przez rząd (np. służba zdrowia i edukacja) oraz organizacje non-profit.
Eurostat, agencja UE, zauważa, że miara ta jest lepsza niż produkt krajowy brutto (PKB) na mieszkańca, który jest wskaźnikiem dobrobytu gospodarczego kraju, ale niekoniecznie konsumentów w tym kraju.
W swoich najnowszych danych dotyczących AIC per capita, biorąc pod uwagę różnice w poziomie cen między krajami (znane jako parytet siły nabywczej lub PPP), Eurostat stwierdza, że w 2022 r. ) i była tuż za Irlandią (87%).
Najwyższy poziom zamożności gospodarstw domowych odnotowano w Luksemburgu (138%), Niemczech (119%) i Austrii (118%), a najniższy w Bułgarii (67%), na Węgrzech (72%) i na Słowacji (73%). Inne „stare” kraje UE, które Polska wyprzedziła, to Portugalia (85%) i Grecja (78%).
Inne wskaźniki pokazały, że w ostatnich latach Polska poczyniła podobne postępy. W 2015 r. Polska wyprzedziła Grecję pod względem PKB na mieszkańca w PPP, a w 2021 r. Portugalię. Pod tym względem pozostaje jednak nadal w tyle za Hiszpanią.
Z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika również, że pod względem średnich wynagrodzeń skorygowanych o czas pracy i koszty utrzymania Polska wyprzedza Portugalię, a Grecję, choć jest za Hiszpanią.
W ubiegłym roku Polacy kupili w Hiszpanii prawie 3000 nieruchomości mieszkaniowych, co jest rekordową liczbą i rocznym wzrostem o 160%.
Odwiedziliśmy Costa Blanca, aby przyjrzeć się, co kryje się za tym trendem i jak odczuwalna jest rosnąca polska obecność https://t.co/FBoqmvyHe8
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 6 czerwca 2023 r
Źródło głównego obrazu: Jacek Dylag/Unsplash
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.