Aktualizacje na żywo | Litwa i sojusznicy wzmacniają bezpieczeństwo na szczycie NATO

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Śledź aktualności na temat szczytu sojuszu wojskowego NATO w stolicy Litwy:

Co wiedzieć:

— Decyzja Turcji o zakończeniu sprzeciwu wobec członkostwa Szwecji w NATO przyspiesza szczyt

— Wyboista droga Szwecji od neutralności do członkostwa w NATO

— Co robi NATO, aby pomóc Ukrainie w wojnie z Rosją?

— Ukraina, plany obronne i główny program szczytu członkowskiego Szwecji

——

Litwa i kilku jej sojuszników wzmocniło zabezpieczenia szczytu NATO, wysyłając na dwudniowe spotkanie aż 12 000 żołnierzy wspieranych przez okręty wojenne, systemy obrony powietrznej i artylerię.

Władze litewskie twierdzą, że w Wilnie zbiera się prawie 50 delegacji zagranicznych z 2400 przedstawicielami, w tym 40 prezydentów lub premierów i nawet 150 innych wysokich rangą polityków.

Niemcy dostarczyły system obrony przeciwrakietowej Patriot na rozpoczynający się we wtorek szczyt, podczas gdy Hiszpania dostarczyła systemy naziemne NASAM krótkiego i średniego zasięgu.

Szczyt w stolicy Litwy odbywa się około 30 kilometrów (20 mil) od granicy z rosyjskim sojusznikiem Białorusią, gdzie przywódca grupy najemników Wagnera, Jewgienij Prigożyn, otrzymał schronienie po krótkotrwałym buncie przeciwko władzom rosyjskim w zeszłym miesiącu .

W zeszłym tygodniu wprowadzono środki kontroli granicznej na głównych lotniskach, portach morskich i na granicach lądowych z innymi członkami Unii Europejskiej Litwy, Polską i Łotwą.

Tymczasem u wybrzeży Litwy patrolują okręty wojenne NATO, w tym okręty z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Włoch i Polski – poinformował dowódca marynarki wojennej Litwy Giedrius Premeneckas.

___

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zaapelował do wszystkich członków NATO o wypełnienie celu Sojuszu, jakim jest wydawanie na obronę równowartości 2% produkcji krajowej.

Według nowych szacunków NATO opublikowanych w zeszłym tygodniu, 11 z 31 krajów członkowskich osiągnie ten cel w tym roku.

Gdy we wtorek w stolicy Litwy rozpoczął się doroczny szczyt zachodniego sojuszu, Sunak powiedział, że Wielka Brytania przeznacza „rekordowe kwoty” na obronę, częściowo po to, by „przygotować swój przemysł na nadchodzące wyzwania”.

„I to jest coś, co musimy zobaczyć w całym NATO, zaczynając od wypełnienia zobowiązania 2%” – powiedział.

Po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, członkowie NATO zobowiązali się do wydatkowania 2% produktu krajowego brutto na krajowe budżety wojskowe w ciągu dekady. Oczekuje się, że podczas szczytu w tym tygodniu ustalą ten poziom jako minimalny cel – raczej dolny niż górny pułap.

Sunak powiedział, że członkowie NATO „byli świadkami najstraszniejszych zbrodni i ludzkich tragedii na Ukrainie”, odkąd Rosja najechała swojego sąsiada 16 i pół miesiąca temu. Mówi, że sojusz „zjednoczył się jak nigdy dotąd, aby wesprzeć Ukrainę i z mocną determinacją, że Rosji nie może się udać”.

——

Węgierski minister spraw zagranicznych mówi, że ratyfikacja przez jego kraj kandydatury Szwecji do członkostwa w NATO to tylko „kwestia techniczna” po tym, jak prezydent Turcji zapowiedział sprzeciw swojego kraju wobec przystąpienia tego kraju skandynawskiego do sojuszu.

We wtorkowym poście na Facebooku Peter Szijjarto napisał, że stanowisko węgierskiego rządu w sprawie Szwecji „jest jasne: rząd popiera członkostwo w NATO, dlatego wiele miesięcy temu złożyliśmy w Parlamencie wniosek w tej sprawie. Zakończenie procesu ratyfikacji jest teraz tylko kwestią techniczną”.

Turcja i Węgry są jedynymi członkami NATO, które nie ratyfikowały jeszcze dokumentów akcesyjnych Szwecji.

Prezydent Węgier Katalin Novak napisała na Twitterze, że zwróciła się do premiera Viktora Obrana „o zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby węgierski parlament również jak najszybciej przyczynił się do rozszerzenia sojuszu obronnego”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *