Polska przejmuje udziały rosyjskiego oligarchy w polskiej grupie chemicznej Azoty

Polski rząd przejął kontrolę nad 20% pakietem akcji największej polskiej grupy chemicznej Azoty, kontrolowanej przez Wiaczesława Kantora, rosyjskiego oligarchę postrzeganego jako bliski Władimirowi Putinowi. Teraz będzie starał się sprzedać udziały, których wartość szacuje się na 500 milionów złotych (113 milionów euro).

„Krok po kroku eliminujemy obecność Rosjan w polskiej gospodarce” – powiedział dziś minister rozwoju Waldemar Buda, zapowiadając ten krok.

Minister @waldemar_buda: Krok po kroku dołączamy do Rosji w polskiej gospodarce. Bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne Polski i jej priorytet jest dla nas priorytetem. Z tego powodu dokonano, po konsultacjach z @CBAgovPL I @MAPGOVPLo wytwarza… pic.twitter.com/J3xGoLzttI

— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) 11 lipca 2023 r

Polskie władze nie mają uprawnień do bezpośredniej konfiskaty takiego mienia (chociaż rząd w zeszłym roku apelował o zmianę konstytucji, która dałaby mu takie uprawnienia).

Może jednak przyjąć tymczasowy zarząd komisaryczny nad spółkami z listy sankcyjnej, jak to miało miejsce w zeszłym roku z polskimi aktywami rosyjskiego Gazpromu. Rząd mówi, że Polska jest pierwszym krajem w Europie, który wprowadził taki mechanizm prawny.

Buda poinformował dziś, że jego ministerstwo wprowadziło takie środki administracyjne wobec trzech spółek należących do Kantora – jednej z siedzibą w Luksemburgu, drugiej na Cyprze – przez które kontroluje 19,82 proc. akcji Azotów. Kantor i firmy zostały w zeszłym roku umieszczone na polskiej liście sankcyjnej.

„Akcje Kantora są zamrożone, więc nie ma mowy o wykonywaniu prawa głosu na zgromadzeniach wspólników i [receiving] wypłaty dywidendy” – powiedział Buda. „Nie chcemy, aby ten Rosjanin był w jakikolwiek sposób kojarzony z polską spółką strategiczną”.

Polska przejmuje aktywa Gazpromu w kraju, czyli udział rosyjskiej firmy w polskim odcinku gazociągu jamalskiego

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby przeciwdziałać rosyjskiej agresji i wyeliminować rosyjski kapitał i wpływy” – mówi minister https://t.co/iQ9So8LX6g

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 15 listopada 2022 r

Minister zapowiedział, że Polska będzie teraz szukać podmiotu, który może kupić akcje, który wpłaci za nie odszkodowanie na zablokowany rachunek bankowy.

– To bardzo dobra wiadomość dla Azotów – powiedział Buda. „Posiadanie akcjonariusza z kapitałem rosyjskim ograniczało wiarygodność spółki.”

Powstałe w latach 20. XX wieku Azoty są drugim co do wielkości producentem zarówno nawozów sztucznych, jak i melaminy w UE oraz jednym z największych producentów plastyfikatorów. Państwo polskie posiada 33% udziałów w firmie.

Z majątkiem netto wynoszącym 11,3 miliarda dolarów, według tegorocznych szacunków Forbesa, Kantor jest jednym z najbogatszych ludzi w Rosji. Oprócz interesów biznesowych Kantor pełnił funkcję przewodniczącego Europejskiego Kongresu Żydów, a także posiada obywatelstwo brytyjskie i izraelskie.

Państwowy gigant energetyczny Orlen podpisał list intencyjny w sprawie przejęcia fabryki nawozów sztucznych od największej polskiej firmy chemicznej Grupy Azoty, która borykała się z wysokimi cenami gazu i łagodzeniem ograniczeń importowych w czasie wojny na Ukrainie https://t.co/ qX2DYDa6kH

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 7 czerwca 2023 r

Źródło głównego obrazu: kremlin.ru (na licencji CC BY 4.0)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *