Członkowie NATO mają wstępną zgodę na przedłużenie kadencji sekretarza generalnego Stoltenberga o kolejny rok

Zarejestruj się, aby otrzymywać codzienny e-mail Inside Washington, aby otrzymywać ekskluzywne relacje i analizy ze Stanów Zjednoczonych na swoją skrzynkę odbiorczą

Otrzymuj nasz bezpłatny e-mail Inside Washington

Członkowie NATO osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie poproszenia sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga o pozostanie szefem 31-osobowego sojuszu transatlantyckiego przez kolejny rok, jak poinformował urzędnik USA zaznajomiony z tą decyzją.

Urzędnik, który nie był upoważniony do publicznego komentowania i wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że decyzja musi jeszcze zostać sfinalizowana przez członków sojuszu. Oczekuje się, że długo oczekiwana decyzja o formalnym zwróceniu się do Stoltenberga o przedłużenie jego kadencji na kolejny rok nastąpi stosunkowo szybko, powiedział urzędnik.

Członkowie NATO mają odbyć doroczny szczyt w Wilnie na Litwie w dniach 11-12 lipca. Prezydent Joe Biden przekazał Stoltenbergowi podczas ich niedawnego spotkania w Białym Domu, że jest oczywiste, że w najbliższym czasie nie będzie konsensusu wśród sojuszników NATO w sprawie wyboru nowego stałego przywódcy, powiedział urzędnik.

Stoltenberg, były premier Norwegii, jest najwyższym urzędnikiem cywilnym NATO od 2014 roku. Jego kadencja miała wygasnąć w zeszłym roku, ale została przedłużona po raz drugi, aby zachować pewną rękę u steru po rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022.

Senator Jeanne Shaheen, DN.H., starsza członkini Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, która przewodniczy delegacji do Wilna w przyszłym miesiącu, powiedziała w czwartkowym wywiadzie, że spodziewała się przedłużenia kadencji Stoltenberga i nazwała to „bardzo dobra wiadomość dla NATO i dla sojuszników”.

„Myślę, że Stoltenberg okazał się krytyczny, ponieważ wyzwania stojące przed NATO rozwinęły się w ciągu ostatnich kilku lat” – powiedział Shaheen. „Był bardzo biegły we współpracy ze wszystkimi krajami NATO i myślę, że za każdym razem, gdy znajdujemy się w środku kryzysu – tak jak teraz w przypadku wojny na Ukrainie – jesteśmy w stanie utrzymać tego rodzaju stabilność i przywództwo które zapewnia, jest naprawdę krytyczne”.

Biden dał jasno do zrozumienia Stoltenbergowi, że z zadowoleniem przyjmie go na dłużej – zwłaszcza, że ​​nie widać końca wojny na Ukrainie i wyzwania, jakim jest uzyskanie zatwierdzenia Szwecji jako członka sojuszu. Przywódcy NATO w dużej mierze zgodzili się z Bidenem, że utrzymanie „ciągłości” w tym delikatnym momencie dla sojuszu jest niezbędne, powiedział urzędnik.

Douglas Lute, który służył jako ambasador USA przy NATO za czasów prezydenta Baracka Obamy, powiedział, że przedłużenie kadencji Stoltenberga otwiera NATO drogę najmniejszego oporu.

„To, czego sojusz nie potrzebuje w tej chwili, to brak solidarności co do tego, kto ma go zastąpić” – powiedział Lute. „Najprościej jest go przedłużyć”.

Biden bardzo dobrze wyrażał się o duńskiej premier Mette Frederiksen. NATO chce mianować kobietę na najwyższe stanowisko, a premier Danii był uważany za faworyta po spotkaniu z Bidenem na początku tego miesiąca, ale publicznie powiedziała, że ​​nie szuka tej pracy. Brytyjski premier Rishi Sunak lobbował także Bidena w imieniu brytyjskiego ministra obrony Bena Wallace’a.

Frederiksen stanął w obliczu silnego przeciwnego wiatru. Według amerykańskiego urzędnika, Polska sprzeciwia się powołaniu kolejnego sekretarza generalnego z państwa nordyckiego po długiej kadencji Stoltenberga.

Poprzednik Stoltenberga, Anders Fogh Rasmussen, pochodzi z Danii. Według amerykańskiego urzędnika polscy urzędnicy naciskają, aby następny sekretarz generalny pochodził z państwa bałtyckiego. Ich preferowanym kandydatem została premier Estonii Kaja Kallas.

Niektórzy członkowie nalegają również, aby następnym sekretarzem generalnym był były szef państwa, co utrudniło Wallace’owi drogę, powiedział amerykański urzędnik.

Współpracownik dziennikarza prasowego, Chris Megerian, napisał raporty.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *