Pence udaje się w niespodziewaną podróż na Ukrainę i spotyka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim

Zarejestruj się, aby otrzymywać codzienny e-mail Inside Washington, aby otrzymywać ekskluzywne relacje i analizy ze Stanów Zjednoczonych na swoją skrzynkę odbiorczą

Otrzymuj nasz bezpłatny e-mail Inside Washington

Były wiceprezydent Mike Pence złożył w czwartek niespodziewaną wizytę na Ukrainie, spotykając się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i zwiedzając rozdarty wojną kraj walczący z rosyjską agresją.

Pence, który w tym miesiącu rozpoczął kampanię na rzecz republikańskiej nominacji na prezydenta, był głęboko krytyczny wobec inwazji prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainę.

Wezwał Stany Zjednoczone do dostarczenia krajowi większej pomocy wojskowej i skrytykował rywali GOP, którzy kwestionują bieżące zaangażowanie USA, mówiąc, że w partii nie ma miejsca dla „apologetów Putina” i odpychając tych, którzy chcą, aby USA na bardziej ograniczonej roli na arenie światowej.

Według doradcy Pence spędził w kraju około 12 godzin w czwartek, z przystankami w Moshchun, Bucza i Irpin, według NBC News, która podróżowała z nim.

„Jestem tutaj, ponieważ ważne jest, aby Amerykanie zrozumieli postęp, jaki poczyniliśmy i jak wspieranie ukraińskiej armii leży w naszym interesie narodowym” – powiedział w rozmowie z siecią. „Naprawdę wierzę, że teraz, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy w naszym kraju przywódców, którzy wyrażą znaczenie amerykańskiego przywództwa na świecie”.

Oprócz spotkania z Zełenskim Pence otrzymał wiele informacji, w tym jedną od ukraińskich urzędników na temat obecnej sytuacji bezpieczeństwa w kraju i jedną na temat zarzutów łamania praw człowieka przez Rosjan oskarżonych o porywanie ukraińskich dzieci w celu osłabienia determinacji Ukrainy, powiedział doradca .

Pence wziął również udział w uroczystości upamiętniającej Ukraińców poległych podczas obrony Moszczun podczas rosyjskiej ofensywy oraz odwiedził zniszczony Most Romanowów, gdzie został poinformowany o działaniach ewakuacyjnych ludności cywilnej.

Pence odwiedził kościół św. Andrzeja i Pyervozvannoho All Saints w Buczy, miejsce masowego pochówku cywilów, oraz złożył kwiaty pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę w katedrze św. Michała w Kijowie.

Była to druga podróż Pence’a do tego regionu. W marcu 2022 roku złożył niezapowiedzianą wizytę na granicy ukraińsko-polskiej, gdzie przedostał się na Ukrainę i pomógł w niesieniu pomocy uchodźcom uciekającym przed pierwszą inwazją wojny.

Obie wycieczki zostały zorganizowane przez Samaritan’s Purse, międzynarodową chrześcijańską organizację pomocy humanitarnej.

Rywale Pence’a z Partii Republikańskiej byli znacznie mniej chętni do naciskania na większe zaangażowanie USA na Ukrainie, co odzwierciedla szerszy sceptycyzm w partii.

Lutowy sondaż przeprowadzony przez Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research wykazał, że tylko około jedna czwarta Amerykanów – 26% – uważa, że ​​Stany Zjednoczone powinny odgrywać główną rolę w konflikcie, w porównaniu z 40% w marcu 2022 r. Wśród Republikanów ta liczba jest jeszcze niższa, a liczba mówiąca, że ​​Stany Zjednoczone powinny odgrywać główną rolę, spada do zaledwie 17%.

Zarówno były prezydent Donald Trump, jak i gubernator Florydy Ron DeSantis, którzy również ubiegają się o nominację Republikanów na prezydenta w 2024 r., powiedzieli, że obrona Ukrainy nie jest żywotnym interesem bezpieczeństwa narodowego USA. Trump podkreślił humanitarne koszty wojny i wezwał do jej zakończenia. DeSantis nazwał kiedyś rosyjską inwazję „sporem terytorialnym”, ale później wycofał się z tych komentarzy w obliczu krytyki.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *