Edward i Sophie wezmą udział w nabożeństwie z okazji 75-lecia NHS

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Personel pierwszej linii NHS spotka się z członkami rodziny królewskiej podczas specjalnej ceremonii z okazji 75. rocznicy powstania tej instytucji.

Nabożeństwo odbędzie się w opactwie Westminster w Londynie, aby oddać hołd personelowi NHS i pacjentom.

Do księcia i księżnej Edynburga dołączy 1500 pracowników służby zdrowia, polityków i innych zwolenników NHS.

Szefowa NHS England, Amanda Pritchard, wygłosi przemówienie do kongregacji. Obecni będą mogli zobaczyć Krzyż Jerzego NHS, który zmarła królowa przyznała służbie zdrowia personelowi pracy podczas pandemii Covid-19 i w całej jej historii.

W jednym z ostatnich publicznych wystąpień przed śmiercią w zeszłym roku wręczyła medal NHS podczas ceremonii w zamku Windsor.

Liderzy służby zdrowia z czterech krajów uczestniczyli w ceremonii wraz z pielęgniarką May Parsons, która dostarczyła pierwszą szczepionkę Covid-19 poza badaniem klinicznym.

Pani Parsons zaniesie medal do Opactwa w procesji, w której będzie również uczestniczyć Kyle Dean-Curtis, 17, kadet roku St John Ambulance, który chce pracować w NHS, oraz Enid Richmond, 91, która była jedną z pierwsze osoby do pracy w NHS, jako członek młodszego personelu biurowego.

Będą modlitwy i świadectwa od wysoko postawionych liderów służby zdrowia, w tym sekretarza zdrowia Steve’a Barclaya, głównej pielęgniarki NHS England Dame Ruth May, krajowego dyrektora medycznego NHS England profesora Sir Stephena Powisa i Ellie Orton, dyrektor generalnej NHS Charities Together.

Zaproszono również tych, którzy wykazali się odwagą na pierwszej linii frontu, w tym Richarda Webba-Stevensa, sanitariusza, który jako pierwszy pojawił się na miejscu ataku terrorystycznego na Westminster Bridge, oraz dr Martina Englisha i dr Michaela Griksaitisa, konsultantów NHS, którzy wspólnie prowadzili zespół ds. który w marcu 2022 r. po rosyjskiej inwazji sprowadził z Polski do Wielkiej Brytanii 21 ukraińskich dzieci chorych na raka.

Pan Barclay powiedział: „Kiedy obchodzimy ten kamień milowy, możemy być bardzo dumni ze wszystkiego, co NHS osiągnął w ciągu ostatnich 75 lat.

„Od założenia w następstwie drugiej wojny światowej, po pierwsze na świecie dziecko z probówki i podanie pierwszej szczepionki Covid – NHS jest instytucją, która zasługuje na miano skarbu narodowego.

„Chcę podziękować całemu personelowi, który kiedykolwiek pracował w NHS, od lekarzy i pielęgniarek, opiekujących się naszymi bliskimi, przez sprzątaczki i tragarzy utrzymujących porządek w naszych szpitalach, po naszych pracowników opieki społecznej, ratowników medycznych, fizjoterapeutów i wielu więcej, którzy każdego dnia wykonują znakomitą pracę”.

Dame Ruth dodała: „NHS naprawdę została zbudowana na milionach ciężko pracujących pracowników NHS i wolontariuszy, którzy kształtowali jej kurs przez ostatnie trzy ćwierćwiecze, nieustannie wprowadzając innowacje i dostosowując się do nowych wyzwań, przed którymi stanęli – ostatnio Covid -19 pandemia, która wpłynęła na całe nasze życie – opiekować się z pokolenia na pokolenie i będzie to fantastyczny zaszczyt świętować 75. urodziny naszej służby zdrowia i podziękować każdemu z tych niesamowitych pracowników i wolontariuszy Opactwa Westminsterskiego.

„Oprócz usług, w nadchodzącym tygodniu odbędą się niezliczone wydarzenia i wyjątkowe chwile, w których każdy może wziąć udział, niezależnie od tego, czy będą to lokalne wydarzenia parkrun, czy oświetlenie ponad 150 charakterystycznych miejsc w całym kraju, z wieloma możliwościami nie tylko spojrzeć wstecz na wszystko, co osiągnął NHS, ale także spojrzeć w przyszłość na nowe możliwości i innowacje, które możemy wykorzystać w ciągu następnych 75 lat”.

W dniu obchodów dziesiątki budynków w całym kraju, od Nottingham Castle, przez Houses of Parliament i London Eye, aż po budynek Liverpool’s Liver, zostaną oświetlone na niebiesko będącym znakiem rozpoznawczym NHS.

Do obchodów dołączy wielu celebrytów, w tym wielokrotnie nagradzany aktor Tom Hardy, który w wieczór urodzinowy będzie czytał Zoga i latających lekarzy w programie CBeebies Bedtime Stories.

Brytyjski artysta Charlie Mackesy stworzył specjalną ilustrację NHS75, która zostanie wydana w rocznicę, a Mennica Królewska wypuściła monetę kolekcjonerską o nominale 50 pensów.

Szpital Addenbrooke w Cambridge świętował, witając nowego robota chirurgicznego po kampanii zbierania funduszy o wartości 1,5 miliona funtów przeprowadzonej przez Addenbrooke’s Charitable Trust.

Król i królowa zwiedzili Royal Infirmary w Edynburgu we wtorek, a Camilla żartowała z pacjentami, że jest w tym samym wieku co NHS.

W Walii minister zdrowia Eluned Morgan uczestniczył w nadaniu nazwy pociągowi Great Western Railway na cześć założyciela NHS, Aneurina Bevana, na stacji Newport.

Konfederacja Zdrowia i Opieki Społecznej Irlandii Północnej organizuje w środę wydarzenie w budynkach Parlamentu w Stormont.

Park Run i Junior Park Run w Wielkiej Brytanii w weekendy również będą poświęcone tej usłudze.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *