Fala upałów „Cerberus” przynosi palące temperatury do Europy, ponieważ Włochy mogą osiągnąć 48 ° C

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Temperatury na Morzu Śródziemnym mogą w tym tygodniu ustanowić europejski rekord, ponieważ fala upałów ogarnia południową i wschodnią Europę.

Obszar wysokiego ciśnienia – nazwany Cerberus na cześć potwora z piekła Dantego – w większości Włoch osiągnie w środę 40°C, a na Sycylii i Sardynii przewiduje się nawet 47-48°C.

Najwyższą temperaturę w historii Europy odnotowano w Syrakuzach na Sycylii 11 sierpnia 2021 r., osiągając maksimum 48,8°C.

Prezes Włoskiego Towarzystwa Meteorologicznego, profesor Luca Mercalli, powiedział: „Wiemy, że temperatury będą przekraczać 40 lub 45 stopni Celsjusza.

„Moglibyśmy zbliżyć się do rekordu. Tak czy inaczej, poziomy będą bardzo wysokie”.

Czerwony Krzyż wezwał ludzi do sprawdzania najbardziej narażonych podczas wysokich temperatur.

Ludzie są zachęcani do pozostania nawodnionym, unikania kofeiny i alkoholu oraz zwracania uwagi na oznaki udaru cieplnego po tym, jak brytyjski turysta upadł i zemdlał przed Koloseum w Rzymie, gdy temperatura osiągnęła tam we wtorek ponad 36 stopni Celsjusza.

Przewiduje się, że wyjątkowe upały utrzymają się nad Morzem Śródziemnym przez około dwa tygodnie.

Oczekuje się, że Włochy będą najbardziej dotknięte, włoski meteorolog Stefano Rossi powiedział La Stampa, że ​​poziom wilgotności na całym półwyspie oznacza, że ​​temperatura nie spadnie poniżej 22°C w nocy.

Fala upałów uderza także we Francję, Niemcy, Hiszpanię i Polskę; Oczekuje się, że jeszcze w tym tygodniu temperatury w niektórych częściach Hiszpanii osiągną 44°C.

Turysta z Wielkiej Brytanii otrzymuje pomoc w pobliżu Koloseum po tym, jak zemdlał podczas fali upałów we Włoszech

(REUTERA)

Wielka Brytania prawdopodobnie nie zobaczy powrotu upałów do końca tego miesiąca.

Oczekuje się, że ulewne deszcze i burze będą trwać co najmniej do 23 lipca, kiedy dwutygodniowa fala upałów może uderzyć w Wielką Brytanię.

Ekstremalne temperatury w Europie następują po rekordowych temperaturach na świecie, ponieważ świat odnotowuje najgorętsze dni w historii w pierwszym tygodniu lipca.

Profesor Richard Betts, klimatolog z Met Office i University of Exeter, powiedział, że alarmujące wzrosty są zgodne z ostrzeżeniami naukowców dotyczącymi dalszego wykorzystywania paliw kopalnych.

Kobieta ochładza się, siedząc w morzu podczas fali upałów we Włoszech, w Neapolu

(REUTERA)

Powiedział BBC: „To wszystko jest wyraźnym przypomnieniem tego, co wiemy od dawna, i zobaczymy coraz więcej skrajności, dopóki nie przestaniemy gromadzić większej ilości gazów cieplarnianych w atmosferze”.

Według badania przeprowadzonego przez Barcelona Institute for Global Health, fale upałów ostatniego lata mogły przyczynić się do ponad 61 000 zgonów w Europie.

Europa doświadczyła najgorętszego lata w historii w 2022 r., naznaczonego falami palących upałów, niszczycielskimi suszami i szalejącymi pożarami lasów. Naukowcy z Copernicus Climate Change Service stwierdzili, że fala upałów w Europie byłaby praktycznie niemożliwa bez globalnego ocieplenia.

Wywołany przez człowieka kryzys klimatyczny sprawia, że ​​fale upałów stają się coraz częstsze i intensywniejsze, wynika z różnych ocen. W tym roku, wraz z nadejściem El Nino, zjawiska pogodowego związanego ze zwiększonym ociepleniem, oprócz globalnego ocieplenia o 1,2°C, ekstremalne temperatury wystąpiły już w Azji, Afryce Północnej i Ameryce Północnej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *