Francja, Niemcy i Polska wspierają kontrofensywę Ukrainy w pokazie jedności

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Przywódcy Francji, Niemiec i Polski spotkali się w poniedziałek w Paryżu, aby porozmawiać na temat wsparcia militarnego kontrofensywy Ukrainy i przyszłych gwarancji bezpieczeństwa, które mają zostać udzielone temu krajowi przed lipcowym szczytem NATO.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że „ukraińska kontrofensywa rozpoczęła się kilka dni temu” na wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Polski Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim w Elizejach.

W pokazie jedności trzej przywódcy nalegali, by nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.

„Ta ofensywa ma być rozłożona na kilka tygodni, jeśli nie miesięcy. Zrobiliśmy wszystko, aby im pomóc, w granicach, które wyznaczyliśmy sobie na początku konfliktu” – powiedział Macron.

Obiecał kontynuować dostawy broni, amunicji i pojazdów opancerzonych „w nadchodzących dniach i tygodniach”.

Francja chce, aby kontrofensywa „była jak najbardziej skuteczna, aby móc następnie rozpocząć fazę negocjacji (z Rosją) na odpowiednich warunkach” – powiedział Macron.

Duda, który w niedzielę wieczorem rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, powiedział: „Mam nadzieję i wierzę, że przy naszym wsparciu kontrofensywa zakończy się sukcesem… To zwycięstwo, w moim najgłębszym odczuciu, będzie obaleniem rosyjskiej armii” sił ze wszystkich okupowanych terytoriów”.

Trzej przywódcy odmówili dawania się nabrać na szczegóły przyszłych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy w dłuższej perspektywie.

„Nadszedł czas, aby Putin w końcu uznał, że jego plan się nie powiódł, że kończy wojnę po prawie 16 miesiącach z setkami tysięcy zabitych, milionami rannych i jeszcze większą liczbą uchodźców” – powiedział Scholz. „Że wycofuje wojska i jest wreszcie gotowy do poważnych rozmów o sprawiedliwym pokoju” – dodał.

Gwarancje bezpieczeństwa są częścią toczących się rozmów między przywódcami NATO, aby zapewnić, że Ukraina nie zostanie ponownie zaatakowana przez Rosję po zakończeniu wojny. Kwestia ta znajdzie się w porządku obrad szczytu NATO w Wilnie na Litwie w przyszłym miesiącu.

Podczas kolacji roboczej przywódcy mieli również omówić pomoc humanitarną dla Ukrainy, zwłaszcza po ataku na zaporę Kachowka, która powodziami spustoszyła duże obszary południowo-wschodniej Ukrainy.

Na początku tego miesiąca Zełenski naciskał na większe wsparcie polityczne i wsparcie bezpieczeństwa ze strony NATO podczas rozległego szczytu w Mołdawii, na którym zebrali się prawie wszyscy europejscy przywódcy, by potępić Rosję. Powiedział, że oczekuje w Wilnie „wyraźnego zaproszenia do członkostwa (NATO) dla Ukrainy” i „gwarancji bezpieczeństwa na drodze do członkostwa w NATO”.

—-

Pisarki AP Vanessa Gera z Warszawy w Polsce i Kirsten Grieshaber z Berlina w Niemczech przyczyniły się do powstania tej historii.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *