Maltańscy prawodawcy głosują nad złagodzoną ustawą aborcyjną, ponieważ koalicje pro-choice wycofują poparcie
Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami
Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami
Oczekuje się, że maltańscy prawodawcy zagłosują w środę w sprawie przepisów mających na celu złagodzenie najsurowszych przepisów dotyczących aborcji w Unii Europejskiej, ale działacze pro-choice wycofali swoje poparcie, twierdząc, że zmiany wprowadzone w ostatniej chwili sprawiają, że ustawodawstwo jest „niejasne, niewykonalne, a nawet niebezpieczne”.
Pierwotny projekt ustawy zezwalający kobietom na dostęp do aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety w ciąży został okrzyknięty krokiem we właściwym kierunku dla Malty, kraju w przeważającej mierze rzymskokatolickiego. Został wprowadzony zeszłej jesieni po tym, jak amerykański turysta, który poronił, musiał zostać przetransportowany drogą powietrzną z śródziemnomorskiego kraju wyspiarskiego w celu leczenia.
Jednak zgodnie z nowelizacją kobieta, której zdrowie jest poważnie zagrożone, może uzyskać dostęp do aborcji dopiero po uzyskaniu zgody trzech specjalistów. Przedstawiona pod głosowanie ustawa zezwala na przerwanie ciąży w przypadku zagrożenia życia kobiety.
Maltańska koalicja Voices for Choice w zeszłym tygodniu wycofała swoje poparcie dla projektu ustawy, nazywając poprawki „zdradą”.
Koalicja 14 grup pro-choice stwierdziła, że wymóg trzech specjalistów dla kobiet, których zdrowie jest zagrożone, jest „niewykonalny i niebezpieczny” i ostrzegła, że nawet w przypadkach, gdy życie kobiety jest zagrożone, „jest wysoce prawdopodobne, że lekarze będą wystąpić o zezwolenie z obawy przed ściganiem”.
Malta jest jedynym z 27 krajów UE, który obecnie nadal zakazuje aborcji z jakiegokolwiek powodu, a przepisy stanowią przestępstwo zagrożone karą do trzech lat więzienia za przeprowadzenie zabiegu lub do czterech lat za pomoc kobiecie w przeprowadzeniu aborcji .
Prawo jest rzadko egzekwowane, a ostatni znany przypadek uwięzienia kogoś pochodzi z 1980 r. Mimo to kobieta oskarżona na podstawie ustawy antyaborcyjnej na początku tego miesiąca, choć nie trafiła do więzienia.
Malta jest jednym z nielicznych państw zachodnich, które mają całkowity zakaz aborcji, po tym jak Republika San Marino zdekryminalizowała tę procedurę w zeszłym roku, a inne kraje w większości katolickie, takie jak Irlandia i Włochy, zalegalizowały ją.
Polska w ubiegłym roku wprowadziła niemal całkowity zakaz aborcji, z wyjątkiem sytuacji, gdy życie lub zdrowie kobiety jest zagrożone lub ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa. Proponowane ustawodawstwo maltańskie nie przewiduje wyjątku dla gwałtu lub kazirodztwa.