Yoon z Korei Południowej naciska na szczyt NATO, by zdecydowanie przeciwstawić się ambicjom nuklearnym Północy

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Prezydent Korei Południowej mówi, że nadszedł czas, aby wyraźnie zademonstrować silną międzynarodową determinację, by powstrzymać nuklearne ambicje Korei Północnej, i planuje przedyskutować z przywódcami NATO, jak poradzić sobie z rosnącym arsenałem broni Północy w tym tygodniu.

Yoon Suk Yeol weźmie udział w dorocznym szczycie NATO, który odbędzie się w tym roku w Wilnie na Litwie we wtorek i środę w ramach dwunarodowej podróży z przystankiem w Polsce.

„Teraz nadszedł czas, aby wyraźnie pokazać, że determinacja społeczności międzynarodowej w powstrzymaniu programu broni jądrowej Korei Północnej jest silniejsza niż pragnienie Korei Północnej do opracowania broni jądrowej” – powiedział.

Już drugi rok z rzędu Yoon weźmie udział w szczycie, podkreślając jego dążenie do pogłębienia więzi z największym na świecie sojuszem wojskowym. Korea Południowa stoi przed mieszanką wyzwań związanych z bezpieczeństwem, w tym programem nuklearnym Korei Północnej i strategiczną rywalizacją USA-Chiny. W zeszłym roku został pierwszym przywódcą Korei Południowej, który wziął udział w szczycie NATO, kiedy wziął udział w Hiszpanii.

W pisemnych odpowiedziach na pytania The Associated Press przed wyjazdem Yoon powiedział, że on i przywódcy NATO podkreślą znaczenie międzynarodowej współpracy przeciwko „nielegalnym działaniom Korei Północnej”. szczyt w celu zinstytucjonalizowania współpracy w 11 obszarach, w tym nierozprzestrzeniania broni jądrowej i cyberbezpieczeństwa.

Dążenie Korei Północnej do niezawodnej broni nuklearnej nabrało nowego znaczenia po tym, jak od początku ubiegłego roku przetestowała ponad 100 pocisków i otwarcie zagroziła użyciem broni nuklearnej w potencjalnych konfliktach z Koreą Południową i Stanami Zjednoczonymi.

To, czy Korea Północna posiada działające pociski nuklearne, jest nadal przedmiotem debaty. Ale według szacunków rządu Korei Południowej w 2018 roku Korea Północna miała już do 60 głowic nuklearnych. Eksperci twierdzą, że Korea Północna jest w stanie co roku dodawać od sześciu do 18 nowych głowic do swojego arsenału.

W odpowiedzi na gwałtowne tempo testów rakietowych w Korei Północnej Yoon, konserwatysta, który objął urząd w maju 2022 r., podjął kroki w celu wzmocnienia własnych zdolności rakietowych swojego kraju i rozszerzenia ćwiczeń wojskowych ze Stanami Zjednoczonymi. Yoon i prezydent USA Joe Biden ogłosili w kwietniu plany wzmocnienia zdolności ich krajów w zakresie odstraszania, takie jak okresowe cumowanie amerykańskiej łodzi podwodnej uzbrojonej w broń jądrową w Korei Południowej oraz utworzenie nowej dwustronnej grupy konsultacyjnej ds. w przyszłym tygodniu w Seulu.

Dyskusja Yoon na temat Korei Północnej z przywódcami NATO może wywołać reakcję Korei Północnej, która już nazwała zacieśnianie współpracy między sojusznikami NATO i USA w Azji procesem tworzenia „azjatyckiej wersji NATO”, która, jak twierdzi, wzbudzi regionalne animozje.

Korea Północna twierdzi, że jej szał testowania broni miał na celu ostrzeżenie przed rozszerzonymi południowokoreańsko-amerykańskimi ćwiczeniami wojskowymi, które uważa za próby inwazji. Yoon mówi, że chce opowiedzieć się za pokojem poprzez siłę, choć pozostaje otwarty na dialog z Koreą Północną.

„Pokój nigdy nie jest tak pewny i niezawodny, jak wtedy, gdy jest wspierany przez potężną siłę i odstraszanie” – dodał Yoon. „Silne sankcje międzynarodowe przeciwko Korei Północnej uniemożliwiają rozwój jej zdolności nuklearnych i rakietowych”.

W Wilnie Yoon powiedział, że będzie miał „kilka okazji” do rozmowy z Bidenem na szereg tematów, takich jak wzmocnienie zaangażowania USA w bezpieczeństwo i rozszerzenie trójstronnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa między Seulem, Waszyngtonem i Tokio.

Yoon powiedział, że on i premier Japonii Fumio Kishida również planują tam zorganizować dwustronne spotkanie. Powiedział, że on i Kishida będą mogli rozmawiać o rozwoju stosunków dwustronnych, ale także o sposobach rozszerzenia wzajemnej solidarności i współpracy międzynarodowej.

Stosunki między Koreą Południową a Japonią znacznie się poprawiły w ostatnich miesiącach, a Yoon zrobił duży krok w kierunku rozwiązania drażliwego sporu dotyczącego mobilizacji koreańskich robotników przymusowych w czasach kolonialnych. Oczekuje się, że spotkanie Yoon-Kishida w Wilnie poruszy kontrowersyjne japońskie plany uwolnienia oczyszczonych ścieków z uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima, co zostało niedawno zatwierdzone przez organ nadzoru nuklearnego ONZ, ale nadal sprzeciwia się temu wiele krajów sąsiednich.

Oczekuje się, że podczas dwudniowego szczytu w Wilnie przywódcy NATO zaoferują większą pomoc w modernizacji sił zbrojnych Ukrainy, ponieważ rosyjska inwazja na ten kraj trwa i nie widać końca. Oczekuje się również, że stworzą nowe forum konsultacji wysokiego szczebla i potwierdzą, że Ukraina pewnego dnia dołączy do ich sojuszu.

Yoon powiedział, że Korea Południowa zapewniła Ukrainie wsparcie humanitarne i finansowe w różnych formach oraz że dostawy sprzętu do rozminowywania, karetek pogotowia i innych materiałów „są w toku” na niedawną prośbę Ukrainy. Powiedział, że Korea Południowa już udzieliła wsparcia w naprawie uszkodzonej tamy Kachowka na Ukrainie.

Korea Południowa, rosnący eksporter broni, unika bezpośredniego dostarczania broni na Ukrainę zgodnie ze swoją wieloletnią polityką niedostarczania broni krajom aktywnie zaangażowanym w konflikt. Dokumenty wywiadu USA, które wyciekły, opublikowane w Internecie na początku tego roku, wskazywały, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego Korei Południowej „zmagała się” ze Stanami Zjednoczonymi na początku marca w sprawie amerykańskiej prośby o dostarczenie Ukrainie amunicji artyleryjskiej.

„Rząd koreański będzie nadal wypełniał swoją niezbędną rolę we współpracy ze społecznością międzynarodową w celu ochrony wolności Ukrainy” – powiedział Yoon. „Ponadto opracujemy wielostronne działania wspierające, potrzebne do szybkiego powojennego przywrócenia pokoju na Ukrainie i jej odbudowy”.

Yoon zostaje zaproszony na szczyt NATO wraz z przywódcami Japonii, Australii i Nowej Zelandii, co jest oznaką zacieśniania więzi między NATO a państwami regionu Azji i Pacyfiku. Te cztery kraje zostały również zaproszone na zeszłoroczny szczyt.

„Podobnie jak incydenty w Europie mogą mieć znaczący i konsekwentny wpływ na region Indo-Pacyfiku, tak wydarzenia w Indo-Pacyfiku mogą mieć ogromne konsekwencje dla krajów w Europie” – powiedział Yoon. „W szczególności wojna na Ukrainie przypomniała nam wszystkim, że kryzys bezpieczeństwa w jednym konkretnym regionie może mieć globalny wpływ”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *