Niemcy oferują stacjonowanie 4000 żołnierzy na Litwie w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Niemcy są gotowe wysłać na stałe na Litwę około 4000 żołnierzy, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO, powiedział niemiecki minister obrony Boris Pistorius podczas wizyty w stolicy Litwy Wilnie w poniedziałek.

„Niemcy są gotowe na stałe stacjonować na Litwie solidną brygadę” – powiedział Pistorius. Powiedział, że trzeba będzie stworzyć infrastrukturę i obiekty, aby pomieścić żołnierzy i ich rodziny.

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę na początku ubiegłego roku niemiecki rząd zobowiązał się w czerwcu zeszłego roku do posiadania brygady bojowej gotowej do obrony Litwy w przypadku ataku – podała niemiecka agencja informacyjna dpa.

Do tej pory istniały jednak rozbieżności co do tego, czy żołnierze powinni stacjonować na Litwie na stałe, czy tylko czasowo wysyłać ich na ćwiczenia. Stałej obecności domagał się rząd litewski, podczas gdy rząd niemiecki przez długi czas był do tego bardzo niechętny.

Pistorius wyjaśnił, że decyzja rządu niemieckiego o zaoferowaniu brygady Litwie wynikała nie tylko z wojny Rosji z Ukrainą, ale także z własnej historii Niemiec, mówiąc, że do końca zimnej wojny Niemcy były krajem na wschodniej flance NATO.

„Byliśmy tymi, którzy zawsze mogli polegać na naszych partnerach z NATO, którzy staną po naszej stronie w nagłych wypadkach i staną razem z nami do walki o naszą wolność i bezpieczeństwo w Niemczech” – powiedział. Teraz Polska i kraje bałtyckie są szczególnie narażone – powiedział.

„Jako Republika Federalna Niemiec wyraźnie uznajemy naszą odpowiedzialność i nasze zobowiązanie jako państwa członkowskiego NATO, największej gospodarki w Europie, aby stanąć w obronie wschodniej flanki” – powiedział Pistorius.

Niemiecka armia, Bundeswehra, jest już od sześciu lat obecna na Litwie, która graniczy z Rosją i Białorusią, w sile kilkuset żołnierzy. Niemcy przewodzą tam grupie bojowej NATO, liczącej obecnie około 1600 żołnierzy, w tym około 780 z Bundeswehry – poinformował dpa. Nie było od razu jasne, co stanie się z tą jednostką, gdy nowa niemiecka brygada stacjonować będzie na Litwie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *