Otwarcie międzynarodowego centrum, które pomoże pociągnąć rosyjskie przywództwo do odpowiedzialności za agresję na Ukrainie

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Międzynarodowe centrum zostało otwarte w poniedziałek w Hadze, aby wspierać narody, które już prowadzą sprawy przeciwko wysokim rangą rosyjskim przywódcom za zbrodnię agresji wynikającą z inwazji tego kraju na Ukrainę.

Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie jest ostatnim krokiem w skoordynowanych światowych wysiłkach zmierzających do pociągnięcia rosyjskich przywódców do odpowiedzialności karnej za wojnę z Ukrainą w zeszłym roku, która wywołała najbardziej śmiercionośny konflikt w Europie od czasów II wojny światowej.

Centrum mieści się w siedzibie agencji współpracy sądowej Unii Europejskiej, Eurojust. Nie będzie wydawać aktów oskarżenia ani nakazów aresztowania podejrzanych. Zamiast tego wesprze dochodzenia już toczące się na Ukrainie, w Estonii, na Łotwie, Litwie iw Polsce.

Ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin powiedział w oświadczeniu, że start był „wyraźnym sygnałem, że świat jest zjednoczony i niezachwiany na drodze do pociągnięcia rosyjskiego reżimu do odpowiedzialności za wszystkie jego zbrodnie”.

Dodał, że „niestety istnieje luka w odpowiedzialności za zbrodnię agresji w architekturze międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych”.

Komisja Wykonawcza Unii Europejskiej finansuje inicjatywę i zgodziła się w poniedziałek na początkowe wsparcie finansowe w wysokości 8,3 miliona euro (9 milionów dolarów).

Międzynarodowy Trybunał Karny prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni na Ukrainie i wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, oskarżając go o osobistą odpowiedzialność za porwania dzieci z Ukrainy.

Główny prokurator MTK, Karim Khan, z zadowoleniem przyjął otwarcie, mówiąc, że nie ma nadziei na pociągnięcie do odpowiedzialności, „jeśli nie zostaną zachowane dowody, jeśli nie zostaną zebrane, jeśli nie zostaną dobrze zrozumiane”.

MTK nie ma jurysdykcji do ścigania agresji na Ukrainie, ponieważ Rosja i Ukraina nie ratyfikowały Statutu Rzymskiego, który ustanowił trybunał.

Kostin powiedział, że Kijów planuje dołączyć do 123 państw członkowskich trybunału.

„Mam nadzieję, że zostanie ratyfikowana wcześniej niż później i praktycznie nasz kraj jest do tego gotowy. Pytanie tylko, kiedy parlament będzie gotowy do głosowania” – powiedział.

Stany Zjednoczone również nie są członkiem MTK, ale wspierają międzynarodowe wysiłki na rzecz wymierzania sprawiedliwości na Ukrainie. Nowo mianowana Specjalna Prokurator ds. Zbrodni Agresji, Jessica Kim, będzie reprezentować Stany Zjednoczone w nowym centrum w Hadze.

Asystent prokuratora generalnego Kenneth A. Polite Jr. powiedział dziennikarzom, że Waszyngton w zeszłym tygodniu dostarczył pierwszą partię dowodów do międzynarodowej bazy danych zbrodni na Ukrainie.

„To nie będzie nasz ostatni” – dodał. Odmówił wyjaśnienia charakteru dowodów.

Kostin powiedział, że ukraińscy prokuratorzy zidentyfikowali już ponad 600 osób – zaocznie – podejrzanych o udział w zbrodni agresji i postawili w stan oskarżenia 312 z nich.

Podczas gdy kraje na całym świecie współpracują ze sobą, aby budować sprawy, pozostaje niejasne, gdzie będą ścigane. Ukraina opowiada się za utworzeniem międzynarodowego trybunału, inne, w tym Stany Zjednoczone, opowiadają się za sądem zakorzenionym w ukraińskim systemie prawnym, ale z elementami prawa międzynarodowego.

Pomimo tych różnic Kostin powiedział, że narody zaangażowane w nowe centrum są zjednoczone w wysiłkach na rzecz wymierzenia sprawiedliwości za agresję.

„Gdyby zbrodnia agresji nie została popełniona. Nie byłoby innych 93 000 przypadków zbrodni wojennych” – powiedział.

___

Śledź relacje AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *