Przywódcy Włoch i Polski mówią, że Unia Europejska powinna skupić się na zatrzymaniu migracji

Zarejestruj się, aby otrzymywać e-maile View from Westminster z analizami ekspertów prosto do swojej skrzynki odbiorczej

Otrzymaj nasz bezpłatny widok z wiadomości e-mail z Westminster

Unia Europejska powinna priorytetowo potraktować powstrzymanie nielegalnej migracji, zamiast próbować przekonać 27 państw członkowskich do wspólnej odpowiedzialności za osoby przybywające bez zezwolenia, oświadczyli w środę premierzy Włoch i Polski.

Liderka włoskiej prawicy, premier Georgia Meloni, udała się do Warszawy na spotkanie ze swoim konserwatywnym polskim odpowiednikiem, premierem Mateuszem Morawieckim. Jako kraj, który jest jednym z pierwszych przystanków dla osób ubiegających się o azyl, które przekraczają Morze Śródziemne, aby dotrzeć do Europy, Włochy są chętne do zmniejszenia ich liczby.

Polska i Węgry w zeszłym tygodniu zawetowały oświadczenie przywódców UE w sprawie priorytetów ograniczania przyjazdów, a oba kraje głosowały przeciwko porozumieniu z 8 czerwca, które równoważy zobowiązania krajów pierwszej linii z wymogiem udzielania wsparcia przez inne kraje członkowskie.

Rządy w Warszawie i Budapeszcie upierają się, że lepszym podejściem jest zapobieganie wjazdowi ludzi do UE. Po rozmowach z Morawieckim Meloni powiedziała, że ​​uważa, że ​​blok nigdy nie będzie w stanie „znaleźć realnego rozwiązania” sytuacji, gdy migranci będą już w Europie.

„Uważam, że nasze stanowisko jest zasadniczo takie samo. Chcemy zatrzymać nielegalną imigrację” – powiedziała Meloni. Odnosząc się do stanowiska polskiego rządu, dodała: „Nie mogę nie bronić kogoś, kto broni interesów narodowych”.

Morawiecki powiedział, że dla jego rządu „fundamentalne” było „izolowanie” zewnętrznych granic UE, a także sprzeciwił się zapisowi w czerwcowej umowie, który wzywa do ukarania krajów, które odmawiają przyjęcia części osób ubiegających się o azyl, w wysokości 20 000 euro (21 400 USD) na osobę.

Polska przyjęła miliony uchodźców wojennych z Ukrainy, z których około 1,2 miliona zarejestrowało się i otrzymało prawo do życia, pracy, uczęszczania do szkoły i otrzymywania świadczeń socjalnych.

Morawiecki powiedział, że jego rząd zorganizuje w tym roku referendum, w którym zapyta Polaków o zdanie w sprawie przyjmowania migrantów, którzy nielegalnie wjechali do UE. Główna partia rządząca, konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość, podjęła działania w celu zmiany ordynacji wyborczej w Polsce, aby umożliwić referendum w tym samym czasie, co następne wybory parlamentarne, spodziewane jesienią.

Agenda rozmów Morawieckiego i Meloniego dotyczyła bezpieczeństwa regionalnego w obliczu wojny Rosji na Ukrainie, która zabiega o gwarancje bezpieczeństwa NATO. W przyszłym tygodniu na Litwie zaplanowany jest szczyt 31 członków NATO.

Obaj przywódcy przemawiali także na spotkaniu Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, sojuszu Parlamentu Europejskiego.

——-

Pisarz AP Frances D’Emilio w Rzymie przyczynił się do powstania tego raportu.

___

Śledź relację AP na temat globalnej migracji na https://apnews.com/hub/migration

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *