Sędzia zostaje na finale Ligi Mistrzów po przeprosinach za udział w skrajnie prawicowym wydarzeniu | UEFA

UEFA dała Szymonowi Marciniakowi zielone światło na sędziowanie finału Ligi Mistrzów w najbliższą sobotę po tym, jak długo przepraszał za pojawienie się jako główny mówca na imprezie w Polsce zorganizowanej przez skrajnie prawicowego polityka.

Szymon Marciniak powiedział, że „był głęboko wprowadzony w błąd i zupełnie nieświadomy” afiliacji imprezy Everest, którą założył i promował Sławomir Mentzen, lider partii Konfederacja.

Mentzen jest powszechnie znany z wygłaszania hasła politycznego „Sprzeciwiamy się Żydom, gejom, aborcji, podatkom i Unii Europejskiej”. W 2021 roku trafił na pierwsze strony gazet na całym świecie jako producent piwa o nazwie White IPA Matters, które kpiło z ruchu Black Lives Matter.

„Nie miałem takiej wiedzy [the event] był związany z polskim ruchem skrajnie prawicowym. Gdybym był tego świadomy, kategorycznie odrzuciłbym zaproszenie” – powiedział Marciniak w oświadczeniu wydanym przez UEFA.

Szybka porada

Jak mogę zarejestrować się, aby otrzymywać powiadomienia o najświeższych wiadomościach sportowych?

PokażPobierz aplikację Guardian ze sklepu iOS App Store na iPhone’a lub sklepu Google Play na Androida, wyszukując „The Guardian”. Jeśli masz już aplikację Guardian, upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji. W aplikacji Guardian stuknij przycisk Menu w prawym dolnym rogu, a następnie przejdź do Ustawień (ikona koła zębatego), a następnie Powiadomienia. Włącz powiadomienia sportowe.

Dziękujemy za twoją opinię.

Dzieje się tak po tym, jak Guardian ujawnił, że UEFA wszczęła dochodzenie w sprawie udziału Marciniaka w wydarzeniu.

Organ zarządzający europejską piłką nożną powiedział, że przyjął przeprosiny i pozwoli Marciniakowi sędziować finał Ligi Mistrzów UEFA pomiędzy Manchesterem City a Interem Mediolan, który odbędzie się 10 czerwca na Stadionie Olimpijskim Atatürka w Stambule.

29 maja Marciniak wziął udział w spotkaniu pod hasłem „Everest”, które zapowiadane było jako wydarzenie networkingowe połączone z popijaniem piwa. Działacze antyrasistowscy powiedzieli, że była to próba zdobycia poparcia politycznego.

Mentzen, który również kupuje i sprzedaje piwo, powiedział jednemu z dziennikarzy w okresie poprzedzającym wydarzenie, że będzie to inny rodzaj konferencji. „Atmosfera będzie bliższa koncertowi rockowemu, gali bokserskiej niż auli wykładowej” – cytuje go.

Skrajnie prawicowy polityk, który podobno przemawiał na imprezie przez godzinę, zyskał rozgłos w 2019 roku, kiedy przemawiał na wiecu Konfederacji, która składa się z partii ekstremistycznych i nacjonalistycznych oraz ruchów społecznych. Powiedział zwolennikom: „Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej”.

Szymon Marciniak rozmawia z Erlingiem Haalandem podczas rewanżowego meczu półfinałowego Ligi Mistrzów Manchesteru City z Realem Madryt. Polak będzie też sędziował City w finale. Zdjęcie: Chris Brunskill/Fantasista/Getty Images

Browar Mentzen wyprodukował piwo White IPA Matters dwa lata temu, któremu towarzyszyła reklama przedstawiająca czarnego barmana pijącego je w barze udekorowanym konfederackimi flagami, co wywołało setki skarg.

Marciniak jest uważany za jednego z najwyżej ocenianych sędziów międzynarodowych swojego pokolenia. Prowadził finał Mistrzostw Świata FIFA 2022 pomiędzy Argentyną a Francją w grudniu w Katarze oraz Superpuchar Europy UEFA 2018 pomiędzy Realem Madryt a Atlético Madryt.

W oświadczeniu napisano: „Mam nadzieję, że to oświadczenie trafi do wszystkich zainteresowanych, w szczególności do osób, które słusznie były zaniepokojone i rozczarowane moim udziałem w imprezie „Everest” zorganizowanej w Katowicach w dniu 29 maja 2023 r. Pragnę wyrazić najgłębsze przepraszam za moje zaangażowanie.

„Po zastanowieniu i dalszym badaniu stało się oczywiste, że zostałem poważnie wprowadzony w błąd i całkowicie nieświadomy prawdziwej natury i powiązań przedmiotowego wydarzenia. Nie wiedziałem, że jest to związane z polskim ruchem skrajnie prawicowym. Gdybym był tego świadomy, kategorycznie odrzuciłbym zaproszenie.

„Ważne jest, aby zrozumieć, że wartości promowane przez ten ruch są całkowicie sprzeczne z moimi osobistymi przekonaniami i zasadami, których staram się przestrzegać w życiu. Mam głębokie wyrzuty sumienia za jakiekolwiek wrażenie, że mój udział mógł im zaprzeczyć.

„Jako profesjonalista głęboko zaangażowany w grę w piłkę nożną, chcę podkreślić moje niezachwiane poparcie dla wartości bronionych przez UEFA, w szczególności inkluzywności i szacunku dla wszystkich osób, niezależnie od ich pochodzenia.

„Te zasady leżą u podstaw ducha futbolu i doskonale współgrają z moimi osobistymi przekonaniami. Co więcej, całym sercem potępiam wszelkie formy nienawiści, dyskryminacji lub nietolerancji, ponieważ nie ma na nie miejsca w sporcie ani w społeczeństwie jako całości.

„Chcę również podkreślić moje zaangażowanie w walkę z dyskryminacją w piłce nożnej. Byłem jednym z pierwszych sędziów na świecie, a na pewno pierwszym w moim kraju, który zastosował „trójstopniową procedurę” w odpowiedzi na poważny incydent dyskryminacyjny podczas meczu w Polsce.

„Idąc dalej, obiecuję być bardziej czujnym w analizowaniu wydarzeń i organizacji, z którymi się związuję. Zobowiązuję się wyciągnąć wnioski z tego doświadczenia i zapewnić, że takie błędy w ocenie sytuacji nie będą miały miejsca w przyszłości.

„Na koniec szczerze przepraszam kluby, zawodników, fanów, kolegów, działaczy i organizacje, które mi zaufały”.

Dochodzenie UEFA w sprawie zaangażowania Marciniaka zostało przeprowadzone przez szefa futbolu Zvonimira Bobana, byłego pomocnika Chorwacji, oraz głównego sędziego Roberto Rosettiego. Mówi się, że Marciniak spełni swoją rolę jako sędzia na finał Ligi Mistrzów.

Antyrasistowska organizacja Nigdy Więcej, która jako pierwsza ujawniła obecność Marciniaka na imprezie, powiedziała, że ​​przyjęła jego przeprosiny.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *