Wysłannik Chiny-Ukraina wzywa rządy do „przestania wysyłania broni na pole bitwy” i negocjowania pokoju

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Wysłannik Chin na Ukrainę zaapelował w piątek do innych rządów o „zaprzestanie wysyłania broni na pole bitwy” i prowadzenie rozmów pokojowych, ale nie dał żadnych wskazówek, że jego podróż do regionu przyniosła jakiekolwiek postępy w kierunku porozumienia.

Apel Li Hui pojawił się, gdy Waszyngton i jego europejscy sojusznicy zwiększają dostawy rakiet, czołgów i innej broni dla sił ukraińskich, które próbują odzyskać terytorium okupowane przez Rosję.

Rząd chińskiego przywódcy Xi Jinpinga twierdzi, że jest neutralny i chce służyć jako mediator, ale wspierał politycznie Moskwę.

„Chiny uważają, że jeśli naprawdę chcemy położyć kres wojnie, ratować życie i zaprowadzić pokój, ważne jest, abyśmy przestali wysyłać broń na pole bitwy, w przeciwnym razie napięcia tylko wzrosną” – powiedział Li dziennikarzom.

Li odwiedził Ukrainę, Rosję, Polskę, Francję, Niemcy i siedzibę Unii Europejskiej podczas podróży w dniach 15-28 maja.

Analitycy polityczni widzieli niewielkie szanse na postęp w chińskiej inicjatywie, ale daje ona Pekinowi szansę na rozszerzenie swojej globalnej roli dyplomatycznej.

Pekin przedstawił proponowany plan pokojowy w lutym, ale sojusznicy Ukrainy nalegali, aby prezydent Władimir Putin najpierw wycofał siły rosyjskie.

Chiny postrzegają Moskwę jako partnera dyplomatycznego i wojskowego w przeciwstawianiu się dominacji Stanów Zjednoczonych w sprawach globalnych. Pekin odmówił krytyki inwazji i wykorzystał swój status jednego z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do odparcia ataków dyplomatycznych na Rosję.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *