Szef OpenAI bagatelizuje obawy, że twórca ChatGPT może opuścić Europę z powodu zasad AI

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Dyrektor generalny OpenAI, Sam Altman, w piątek bagatelizował obawy, że twórca ChatGPT może opuścić Unię Europejską, jeśli nie będzie w stanie przestrzegać surowych nowych zasad dotyczących sztucznej inteligencji bloku, po tym, jak najwyższy urzędnik zganił go za komentarze podnoszące taką możliwość.

Altman podróżuje po Europie w ramach światowej trasy, aby spotkać się z urzędnikami i promować swoją firmę zajmującą się sztuczną inteligencją, która rozpętała szał na całym świecie.

Podczas postoju w tym tygodniu w Londynie powiedział, że OpenAI może odejść, jeśli przepisy dotyczące sztucznej inteligencji, które opracowuje UE, będą zbyt surowe. To wywołało ostrą odpowiedź w mediach społecznościowych od komisarza europejskiego Thierry’ego Bretona, oskarżającego firmę o szantaż.

Breton, który odpowiada za politykę cyfrową, powiązał artykuł z Financial Times, w którym cytuje Altmana, mówiąc, że OpenAI „będzie próbowało się dostosować, ale jeśli nie będziemy w stanie tego zrobić, przestaniemy działać”.

Altman starał się uspokoić sytuację dzień później, tweetując: „bardzo produktywny tydzień rozmów w Europie o tym, jak najlepiej regulować sztuczną inteligencję! cieszymy się, że możemy dalej tu działać i oczywiście nie planujemy wyjeżdżać”.

Unia Europejska przoduje w globalnych wysiłkach na rzecz opracowania barier dla sztucznej inteligencji, a jej ustawa o sztucznej inteligencji znajduje się na końcowym etapie po latach prac. Szybki rozwój chatbotów AI ogólnego przeznaczenia, takich jak ChatGPT, zaskoczył urzędników UE, którzy starali się dodać przepisy obejmujące tak zwane generatywne systemy sztucznej inteligencji, które mogą generować przekonująco podobne do ludzkich odpowiedzi konwersacyjne, eseje, obrazy i nie tylko w odpowiedzi na pytania od użytkownicy.

„Nie ma sensu próbować szantażu – twierdząc, że tworząc jasne ramy, Europa wstrzymuje wprowadzenie generatywnej sztucznej inteligencji” – napisał Breton w swoim tweecie. Dodał, że UE ma na celu „pomóc firmom w przygotowaniach” do ustawy o SI.

Altman napisał na Twitterze, że jego europejska trasa koncertowa obejmuje Warszawę w Polsce; Monachium, Niemcy; Paryż; Madryt; Lizbona, Portugalia; i Londyn. Bruksela, siedziba Unii Europejskiej, nie została wymieniona.

Spotkał się ze światowymi przywódcami, w tym premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Szefowie firm technologicznych biorą udział w debacie na temat tego, czy i jak regulować sztuczną inteligencję.

Prezes firmy Microsoft, Brad Smith, przedstawił w czwartek plan publicznego zarządzania sztuczną inteligencją. Altman powiedział w tym miesiącu prawodawcom Kongresu, że sztuczna inteligencja powinna być regulowana przez amerykańską lub globalną agencję, ponieważ coraz potężniejsze systemy będą wymagały interwencji rządu w celu zmniejszenia ryzyka.

Altman był oblegany przez studentów, kiedy w środę pojawił się na „czacie przy kominku” w University College London. Powiedział słuchaczom, że „właściwą odpowiedzią” na regulowanie sztucznej inteligencji jest „prawdopodobnie coś pomiędzy tradycyjnym podejściem europejskim, brytyjskim a tradycyjnym podejściem amerykańskim”.

„Myślę, że naprawdę nie chcesz przeregulować tego, zanim dowiesz się, jaki będzie kształt technologii” – powiedział Altman.

Nadal istnieje potencjał, aby wymyślić „jakiś rodzaj globalnego zestawu norm i egzekwowania”, powiedział, dodając, że regulacja AI była „powtarzającym się tematem” podczas jego światowej trasy koncertowej, która obejmowała również przystanki w Toronto, Rio de Janeiro i Lagos, Nigeria.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *