Pierwsza dostawa nowego polskiego tankowca do przewozu skroplonego gazu ziemnego
Pierwszy tankowiec do przewozu skroplonego gazu ziemnego (LNG) wyczarterowany przez polską państwową firmę energetyczną Orlen przybył do Polski, aby zakończyć pierwszą dostawę 70 000 ton LNG ze Stanów Zjednoczonych – co wystarczy na pokrycie średniego tygodniowego zużycia gazu ziemnego przez wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce .
Statek, nazwany Lech Kaczyński na cześć zmarłego prezydenta i identycznego brata bliźniaka obecnego przewodniczącego partii rządzącej w Polsce, jest pierwszym z ośmiu takich statków zamówionych przez Orlen w ramach dywersyfikacji dostaw energii z Rosji.
Pierwszy gazowiec z floty budowynej na potrzeby Grupy ORLEN dotarł do @TerminalLNG w Świnoujściu z dostawą skroplonego gazu ziemnego z USA🇺🇸 Do końca 2025 r. Zapewnimy ośmioma statkami do przewozu LNG, które zwiększą bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski. pic.twitter.com/jknTRZXttn
— ORLEN (@PKN_ORLEN) 12 marca 2023 r
Dotarł do terminalu LNG – noszącego również imię Lecha Kaczyńskiego – w Świnoujściu na polskim północnym wybrzeżu Bałtyku, który w ubiegłym roku otrzymał rekordową liczbę dostaw.
„Terminal w Świnoujściu, którego budowę zainicjował śp. prezydent Lech Kaczyński, jest kamieniem węgielnym strategii dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski” – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.
– Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza w dobie trwającego kryzysu energetycznego i wojny za naszą wschodnią granicą – dodał. “[Having] własna flota daje nam dużą elastyczność działania.”
Polska zaimportowała rekordową ilość skroplonego gazu ziemnego w 2022 r., dywersyfikując się od rosyjskiej energii.
Otrzymał 4,4 mln ton, o 57% więcej niż w 2021 r. To sprawiło, że LNG stało się głównym źródłem gazu w kraju, zaspokajając jedną trzecią krajowego zapotrzebowania https://t.co/GRAFD5fsV5
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 4 stycznia 2023 r
Ponieważ trzy główne amerykańskie dostawy LNG wymagały od odbiorców samodzielnego zorganizowania transportu, polska państwowa firma gazownicza PGNiG – którą później przejął Orlen – zdecydowała się zamówić własne tankowce do czarteru, zamiast korzystać z usług innych firm w zakresie dostaw.
Według branżowego serwisu informacyjnego WNP była to mądra decyzja w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kiedy rosyjski gaz w większości przestał płynąć do Europy, a rosnący popyt na LNG zwiększył koszty transportu. Decyzja PGNiG prawdopodobnie zaoszczędziła Orlenowi kilkadziesiąt milionów dolarów, informuje WNP.
Lech Kaczyński jest pierwszym z dwóch zbudowanych w Korei Południowej tankowców LNG, które mają rozpocząć eksploatację na zlecenie Orlenu w tym roku, kolejne dwa mają powstać w 2024 roku, a kolejne cztery w 2025 roku.
Dwa tankowce do przewozu skroplonego gazu ziemnego budowane w Korei Południowej dla polskiej państwowej firmy gazowniczej PGNiG wejdą do służby w 2023 r., choć będą wyczarterowane i będą pływać pod francuską banderą – potwierdził resort aktywów państwowych.
PGNiG zamówiło osiem takich jednostek https://t.co/klNL13bxJi
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 27 lipca 2022 r
Polski rząd od dawna stara się zmniejszyć zależność kraju od rosyjskiego importu energii. Wysiłki te zostały następnie przyspieszone po inwazji Moskwy na Ukrainę, kiedy Polska zobowiązała się do zaprzestania importu ropy, węgla i gazu z Rosji.
Warszawa planuje budowę drugiego terminala LNG w porcie gdańskim, który ma zaopatrywać także sąsiednią Ukrainę, Słowację i Czechy. W październiku nowo wybudowanym Baltic Pipe zaczął tłoczyć norweski gaz przez Danię do Polski.
Podczas gdy Polsce nie udało się w ubiegłym roku zakończyć importu ropy z Rosji, w lutym tego roku Moskwa jednostronnie wstrzymała dostawy ropy do Polski z bliżej nieokreślonych powodów. Decyzja zapadła dzień po tym, jak Polska jako pierwszy kraj przekazał Ukrainie nowoczesne zachodnie czołgi.
„Ciepła zima uratowała nas” od niedoborów gazu, mówi urzędnik ds. energii.
Ostrzega, że dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polska musi rozbudować magazyny gazu i poprawić sieć elektroenergetyczną, aby umożliwić większe dostawy ze źródeł odnawialnych https://t.co/5gItlx6VoB
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 1 lutego 2023 r
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe Orlenu
Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.