Polska przekaże Ukrainie tysiące broni

Polska przekaże Ukrainie tysiące broni i miliony sztuk amunicji – zapowiedział minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński podczas spotkania w Rzeszowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ihorem Klymenko. Polska udzieli również pomocy w leczeniu rannych Ukraińców.

Broń zostanie przekazana ukraińskiej policji, żandarmerii wojskowej i straży granicznej. Kamiński zaznaczył, że takie jednostki biorą udział w walce z rosyjską okupacją, w tym na frontach.

„Broń jest najważniejsza [for them] w tym momencie” – powiedział Kamiński, cytowany przez PAP. „Wkrótce zaczniemy dostarczać… tysiące karabinów maszynowych i miliony sztuk amunicji, które pozwolą skutecznie walczyć obrońcom wolności Ukrainy i Europy”.

🇵🇱🇺🇦 W #Rzeszów odbył się briefing po posiedzeniu ministra @Kamiński_M_ z ministrem rozszerzonej Ukrainy Ihorem Klymenko, podczas której strona polska obsługuje wsparcie sprzętowe dla ukraińskich służb mundurowych. pic.twitter.com/AYDDe64baC

— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) 26 czerwca 2023 r

Zapowiedział też, że polski pociąg medyczny zostanie wykorzystany do transportu rannych funkcjonariuszy z Ukrainy do szpitali MSW w Polsce na leczenie. Ministerstwo zapewni też sprzęt medyczny dla ukraińskich szpitali.

Kłymenko podziękował Polsce za pomoc, jakiej udziela Ukrainie „od pierwszych dni wojny”. Zauważył, że ostatnio obejmowało to dostarczanie sprzętu do wypompowywania wody z domów po zniszczeniu tamy Kachowka. W dostarczaniu wody pitnej pomagają też polskie wozy strażackie.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Polska jest jednym z najbliższych sojuszników Kijowa, udzielając pomocy wojskowej i humanitarnej, przyjmując miliony ukraińskich uchodźców i forsując dyplomatycznie ostrzejsze stanowisko wobec Rosji na arenie międzynarodowej.

9 автоцистерн, об’ємом 18 куб.м. кожна, які рятувальники ДСНС отримали від польських побратимів, вже залучені для подолання наслідків т ерористичного акту росіян.
Ми з Вами! Jesteśmy z Wami! – напис на автоцистерні, який не словом, а ділом підтверджує істинність цих слів. pic.twitter.com/aAYya0GfmN

— Сергій Крук (@Serhiy_Kruk) 22 czerwca 2023 r

Źródło głównego obrazu: MWSiA (na licencji CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *