W Polsce otwiera się „kontenerowe miasto”, w którym zamieszkają tysiące azjatyckich robotników budujących zakłady chemiczne
„Miasto kontenerowe”, które pomieści tysiące zagranicznych pracowników – głównie z Azji – powstało na terenie dużego zakładu petrochemicznego budowanego przez polskiego państwowego giganta energetycznego Orlen w pobliżu miasta Płock w centralnej Polsce.
Pierwsi pracownicy wprowadzili się na początku tego miesiąca, a w szczytowym momencie do 6000 pracowników z zagranicy – między innymi z Turcji, Indii, Pakistanu, Korei, Hiszpanii i Filipin – będzie tam mieszkać podczas pracy nad projektem,
Na terenie największej petrochemicznej inwestycji w Europie ostatnich dwóch dekad, wraz z polskimi pracownikami, pracować będzie nawet 13 tys. osób.
Uruchomienie miasta kontenerowego skłoniło polityków opozycji do oskarżenia rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która głośno sprzeciwiała się proponowanemu przez UE mechanizmowi relokacji migrantów, o hipokryzję w zakresie jednoczesnego nadzorowania imigracji na dużą skalę do Polski.
PiS buduje miasteczko również dla islamskich imigrantów pod Płockiem. Orlen ich zatrudnienie do rozbudowy płockiej petrochemii. Miasteczko wykonanea profesjonalna firma Modular System.
Tusk dobrze powiedział w Poznaniu: sprowadzają imigrantów i na nich szczują pic.twitter.com/9LiiQgF3Vm
— Jacek Fogiel (@J74Jacek) 17 czerwca 2023 r
Obiekt mieszkalny, którego budowa trwała pięć miesięcy, składa się z około 2500 kontenerów o łącznej powierzchni 37 000 m2. Oprócz rezydencji obejmuje cztery stołówki, pralnie, a także posterunek policji i stanowisko pogotowia ratunkowego.
W planowaniu starano się uwzględnić wielokulturowy charakter siły roboczej, a stołówki serwowały potrawy dostosowane do różnych gustów i wymagań. Planowane obiekty rekreacyjne obejmują boiska do koszykówki i krykieta.
Placówka zlokalizowana jest w gminie wiejskiej Stara Biała, która liczy 12 000 mieszkańców. Teren pod jego budowę wydzierżawili miejscowi rolnicy – informuje TOK FM. Część mieszkańców zgłosiła jednak zastrzeżenia.
„Są obawy dotyczące bezpieczeństwa, ale uspokajamy nastroje i emocje” – powiedział TOK FM burmistrz Sławomir Wawrzyński. „Nie pozwalamy, by emocje się kręciły. Wszyscy musimy sobie z tym jakoś radzić. Jak dotąd nie mamy żadnych problemów. Pierwsi cudzoziemcy są już na miejscu. Widzimy je w naszych sklepach i na ulicach. Zawsze są uprzejmi”.
Burmistrz jest bardziej zainteresowany wyzwaniami logistycznymi i technicznymi wokół miasta robotniczego, takimi jak gospodarka wodna i odpadami lub uszkodzenia dróg przez ciężki sprzęt i transport na place budowy.
W odpowiedzi na pytania, dlaczego nie można wykorzystać całkowicie polskiej siły roboczej, Jakub Zgorzelski – dyrektor Hyundai Engineering-Tecnicas Reunidas, który nadzoruje budowę – powiedział portalowi PetroNews, że w Polsce nie ma wystarczającej liczby wyspecjalizowanych pracowników.
Zakład petrochemiczny Olefin III będzie wykorzystywany przez Orlen do produkcji materiałów wykorzystywanych m.in. do produkcji części samochodowych, sprzętu AGD i elektroniki. Inwestycja, której wartość szacuje się na 13,5 miliarda złotych (3,04 miliarda euro), ma zostać zakończona w 2025 roku.
Państwowy gigant energetyczny Orlen podpisał list intencyjny w sprawie nabycia fabryki nawozów sztucznych od największej polskiej firmy chemicznej Grupy Azoty, która borykała się z wysokimi cenami gazu i łagodzeniem ograniczeń importowych w czasie wojny na Ukrainie https://t.co/ qX2DYDa6kH
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 7 czerwca 2023 r
Wiadomość o uruchomieniu kontenerowego miasta dla zagranicznych pracowników skłoniła opozycję do oskarżenia rządu o hipokryzję. Zauważa, że PiS zdecydowanie sprzeciwiał się mechanizmowi relokacji migrantów i osób ubiegających się o azyl z Grecji i Włoch do Polski, proponując nawet zwołanie w tej sprawie referendum.
„PiS buduje miasto… dla imigrantów z krajów islamskich (Indii, Malezji, Pakistanu, Turcji i Turkmenistanu), aby rozbudować rafinerię Orlenu” – napisał na Twitterze Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej (PO), głównej partii opozycyjnej. „Jednocześnie Kaczyński ogłasza referendum w sprawie relokacji 1800 osób”.
Jednak podczas gdy unijny plan relokacji dotyczy tzw. „nielegalnych migrantów”, z których większość przedostała się do UE łodziami, osoby stojące za placówką w Płocku zauważają, że sprowadzają wykwalifikowanych pracowników legalnymi kanałami.
„Otrzymują wizy na czas budowy. Nie przywożą do Polski rodzin, a po zakończeniu inwestycji wrócą do kraju pochodzenia – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik.
Partia rządząca w Polsce przyjęła rezolucję parlamentarną potępiającą proponowany przez UE program relokacji migrantów.
Jej lider Jarosław Kaczyński zapowiedział też, że zostanie zorganizowane referendum, które umożliwi Polakom głosowanie nad unijnym planem https://t.co/edUpKMiukC
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 15 czerwca 2023 r
Ale lider PO, Donald Tusk, w przemówieniu na wiecu w ubiegły weekend zauważył, że za rządów PiS-u mamy do czynienia z długotrwałą i masową migracją do Polski.
Tusk zauważył na przykład, że dane pokazują, że w ubiegłym roku do Polski przybyło ponad 135 tys. imigrantów z krajów w większości muzułmańskich, w porównaniu z liczbą 3 tys. w ostatnim roku rządów PO.
Lider PO podkreślił, że nie jest przeciwny imigracji, ale przekonywał, że między antyimigracyjną retoryką PiS a jego działaniami jest ogromna przepaść
„Nikt w historii Polski nie sprowadził tylu cudzoziemców, ale [also] próbował wlać w serca tyle nienawiści do cudzoziemców, co rząd PiS” – powiedział cytowany przez „Gazetę Wyborczą”.
Polska piąty rok z rzędu wydała więcej zezwoleń na pobyt dla imigrantów spoza UE niż jakikolwiek inny kraj członkowski UE.
W 2021 r. wydał prawie milion zezwoleń, ponad dwa razy więcej niż jakikolwiek inny kraj i jedną trzecią całej UE https://t.co/dv26mHQfWt
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 11 sierpnia 2022 r
Źródło głównego obrazu: materiały prasowe systemu modułowego
Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.