Zdaniem ministrów sędziowie, którzy przyłączyli się do antyrządowego marszu, złamali konstytucję
Dwóch wiceministrów jednej z partii rządzącej w Polsce zarzuciło sędziom, którzy uczestniczyli we wczorajszym antyrządowym marszu w Warszawie, naruszenie konstytucyjnego obowiązku zachowania neutralności politycznej. Wezwali sędziów do poniesienia „konsekwencji”.
Jeden sędzia, sędzia Sądu Najwyższego, potwierdził, że brał udział w demonstracji. Jednak inny sędzia, któremu zarzucono udział w rozprawie, oświadczył, że tak naprawdę tego nie zrobił. Mówi, że rozważa kroki prawne przeciwko politykom, którzy powiedzieli, że popiera marsz.
Setki tysięcy ludzi przyłączyło się dziś do protestów w całej Polsce przeciwko rządzącej partii PiS.
„Jesteśmy tu dzisiaj, aby cały świat zobaczył, jacy jesteśmy silni i ilu z nas jest gotowych walczyć o demokrację i wolną Polskę” – powiedział. @donaldtusk https://t.co/kzYIuOmPZ4
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 4 czerwca 2023 r
Setki tysięcy ludzi w całej Polsce przyłączyło się wczoraj do protestów w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w 1989 roku, które utorowały drogę do upadku reżimu komunistycznego.
Marsz główny w Warszawie zorganizował i poprowadził Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej (PO), największej partii opozycyjnej w Polsce. Był również wspierany i uczestniczyły w nim wszystkie inne główne grupy opozycyjne oprócz skrajnej prawicy.
W rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” przed wydarzeniem Michał Laskowski, który do niedawna kierował izbą karną Sądu Najwyższego i pozostaje sędzią tego sądu, potwierdził, że przyjedzie na manifestację do Warszawy.
Sędzia Michał Laskowski, były prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego, wybiera się na nowoczesny marsz. – Uważam, że sędzia ma prawa o których mowa w konstytucji i jako obywatel ma prawo również brać udział w manifestacjach do protestowania – mówi. https://t.co/6mAincxKbn
— Rzeczpospolita Prawo (@RPPrawo) 4 czerwca 2023 r
„Uważam, że jako obywatel sędzia ma prawo uczestniczyć w demonstracjach protestacyjnych” – powiedział Laskowski. „Nie będę tam, aby wspierać żadnego lidera opozycji lub konkretną grupę polityczną. Chcę tylko uczcić rocznicę wolnych wyborów, bo uważam, że to bardzo ważna rocznica”.
„Od tamtej pory zawsze tak mi się wydawało [1989], wspólnie mniej więcej budowaliśmy demokratyczne państwo prawne” – dodał. „Ale to jest teraz zagrożone. I bardzo poważnie.
W tym samym wywiadzie Laskowski nazwał rządową reformę sądownictwa „pseudoreformami” i skrytykował decyzję prezydenta Andrzeja Dudy z zeszłego tygodnia o podpisaniu popieranej przez rząd ustawy o powołaniu komisji do zbadania rosyjskich wpływów.
Stany Zjednoczone i UE wyraziły zaniepokojenie nową polską komisją do zbadania rosyjskich wpływów, która może pozbawić osoby pełnienia funkcji publicznych.
Stany Zjednoczone twierdzą, że może to być „nadużywane do ingerowania w wybory” poprzez „blokowanie kandydatury polityków opozycji” https://t.co/1MGt53XXWT
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 30 maja 2023 r
Przemawiając dzisiaj Jacek Ozdoba, wiceminister środowiska i członek Suwerennej Polski, skrajnie prawicowy młodszy partner w narodowo-konserwatywnej koalicji rządzącej, potępił obecnych na marszu sędziów.
Zarzucił im naruszenie art. 178 Konstytucji RP, który stanowi, że sędziowie „nie mogą należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani wykonywać działalności publicznej sprzecznej z zasadami niezawisłości sądów”.
Wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha w rozmowie z Ozdobą powiedział, że jest „mała część wymiaru sprawiedliwości, która jest upolityczniona i bierze udział w tego typu imprezach”. Ostrzegł, że podważa to wiarę publiczną w system sądowniczy, jeśli ludzie wierzą, że sędziowie są polityczni.
Wiceminister @PiotrCieplucha: We wczorajszym marszu przepełnionym agresją i niewidzialną częścią także przedstawicieli sądownictwa. Negatywne opinie na temat wymiaru sprawiedliwości wynikają właśnie z tego, że pominięto wycinek sędziów biorących udział w takich hucpach. pic.twitter.com/nkJAX9ZkV8
— Suwerenna Polska (@Suwerenna_POL) 5 czerwca 2023 r
„Uważamy, że wobec tych ludzi należy wyciągnąć konsekwencje [the judges who attended the march], żeby to odium nie spadło na cały wymiar sprawiedliwości” – powiedział Cieplucha. Przywódca Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro jest ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym kraju.
Uważa się, że sam rząd upolitycznił sądownictwo, instalując sojuszników na kluczowych stanowiskach, w tym dwóch swoich posłów jako sędziów Trybunału Konstytucyjnego (TK).
Prezes TK Julia Przyłębska regularnie gościła prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na prywatnych kolacjach w swoim domu.
Według dwóch nowych sondaży ponad trzy czwarte Polaków negatywnie ocenia politykę sądowniczą rządu, a większość uważa, że podporządkowała sędziów kontroli politycznej.
Nawet wśród zwolenników koalicji rządzącej 64% ma negatywne opinie https://t.co/NDlJuWxIDo
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 7 grudnia 2021 r
Oprócz krytyki Laskowskiego, Ozdoba i Cieplucha obaj przytoczyli przykład innego sędziego, Igora Tulei, którego sfotografowano w reklamie wczorajszego marszu. Tuleya był wybitnym krytykiem – i celem – rządowych reform sądownictwa.
Jednak w dzisiejszej rozmowie z Wirtualną Polską Tuleya powiedział, że faktycznie nie był na marszu, a jego wizerunek został wykorzystany na plakatach bez jego zgody.
„Jestem w kontakcie z prawnikami i pan Ozdoba będzie musiał wyjaśnić, co miał na myśli [when he criticised me]- powiedział Tuleya. „Trwa również zabezpieczanie innych wypowiedzi polityków w mediach społecznościowych i myślę, że sprawa nadaje się do procesu cywilnego”.
Wśród innych polityków obozu rządzącego, którzy mieli podkreślić pojawienie się Tulei na plakacie marszu, znalazł się rzecznik PiS Rafał Bochenek.
Sędzia Szymon Marciniak (świetny sędzia piłki nożnej) nie może brać udziału w konferencji Mentzena, bo zagrozili mu wykluczeniem, ale gdy I. Tuleya idzie na marsz partyjny Platformy to wszystko jest w porządku i zgodne z konstytucją zasadą postępowania.Hipokryzja level hard…🤣 https: //t.co/ch2yoHylho
— Rafał Bochenek (@RafalBochenek) 4 czerwca 2023 r
Tymczasem w kolejnym po marszu wywiadzie udzielonym PAP Laskowski bronił się przed zarzutami, że naruszył konstytucyjnie wymaganą niezależność.
„Uważam, że każdy sędzia ma prawo wziąć udział w demonstracji, która sprzeciwia się pewnym posunięciom, z którymi mamy do czynienia od lat i które bezpośrednio godzą w praworządność i niektóre zasady konstytucyjne” – powiedział.
– Nie poszedłem tam demonstrować poparcia dla któregokolwiek z polityków, nie stałem na mównicy, po prostu maszerowałem tam jako zwykły obywatel – dodał. „Uważam, że jako obywatel mam prawo protestować w ten sposób”.
Wszczęto postępowanie dyscyplinarne przeciwko czterem sędziom, którzy wzięli udział w wydarzeniu zorganizowanym przez organizację pozarządową, która przewodziła protestom przeciwko polityce sądowniczej rządu.
Są oskarżeni o działalność polityczną i mogą zostać usunięci z urzędu https://t.co/rnuNeRxVM5
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 21 lutego 2022 r
Źródło głównego zdjęcia: Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.