Sánchez odwiedza Kijów w dniu, w którym Hiszpania rozpoczyna prezydencję w UE, aby podkreślić poparcie bloku dla Ukrainy

Zarejestruj się, aby otrzymywać codzienny e-mail Inside Washington, aby otrzymywać ekskluzywne relacje i analizy ze Stanów Zjednoczonych na swoją skrzynkę odbiorczą

Otrzymuj nasz bezpłatny e-mail Inside Washington

Premier Pedro Sánchez rozpoczął sześciomiesięczną prezydencję Hiszpanii w Unii Europejskiej błyskawiczną wizytą w Kijowie w sobotę, aby podkreślić poparcie bloku dla Ukrainy w obliczu inwazji Rosji.

Sánchez przyjechał do stolicy Ukrainy pociągiem z Polski.

Hiszpański rząd zapowiedział, że wystąpi w parlamencie Ukrainy o 8:30 GMT (4:30 czasu wschodniego), a następnie spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Obaj zorganizują konferencję prasową około 1030 GMT (6:30 EDT).

Zełenski zapowiedział wizytę w czwartek w przemówieniu do europejskich przywódców zebranych na szczycie w Brukseli. Podkreślił symbolikę wizyty i znaczenie najbliższego półrocza dla Europy. Dodał, że nadszedł moment, aby rozpocząć negocjacje w sprawie wejścia Ukrainy do UE.

Przemawiając w piątek w Brukseli, Sánchez powiedział: „Wojna na Ukrainie będzie jednym z wielkich priorytetów naszej prezydencji, z naciskiem na zagwarantowanie jedności (w tej sprawie) między wszystkimi państwami członkowskimi”.

To był trzeci raz Sáncheza w Kijowie, odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na pełną skalę w lutym 2022 roku.

Sánchez wróci do Madrytu w niedzielę, kiedy spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, dzień przed przyjazdem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i kolegium komisarzy UE.

Poza Ukrainą Hiszpania ma nadzieję poczynić postępy w kilku ważnych kwestiach UE podczas swojej prezydencji, która kończy się 31 grudnia.

Sánchez uważa, że ​​UE sfinalizuje kontrowersyjny pakt w sprawie migracji, pomimo utrzymujących się różnic w grupie 27 krajów z Polską i Węgrami, które nadal były widoczne w piątek.

Na początku tego miesiąca kraje UE dokonały przełomu w sprawie reformy prawa azylowego, przypieczętowując porozumienie w sprawie planu podziału odpowiedzialności za migrantów przybywających do Europy bez zezwolenia. Tylko Polska i Węgry głosowały przeciw.

Unijni prawodawcy ostrzegają, że może to być ostatnia szansa na rozwiązanie tego problemu przed ogólnounijnymi wyborami za rok, kiedy migracja prawdopodobnie ponownie stanie się gorącym tematem.

Rotacyjna prezydencja nadchodzi, gdy Hiszpania czeka przedterminowe wybory parlamentarne 23 lipca, które według sondaży mogą obalić lewicowy rząd koalicyjny Sáncheza i zastąpić go konserwatywną administracją, a nawet koalicją ze skrajną prawicą, i podążać za trendem występującym w większości Europy .

Sánchez powiedział, że chce skupić się na odbudowie wewnątrzeuropejskich łańcuchów dostaw, aby uniknąć niedoborów i zagwarantować suwerenność energetyczną. Obejmowałoby to ustanowienie europejskiej dominacji w dziedzinie sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa cyfrowego.

Hiszpania ma również nadzieję, że szczyt UE-Ameryka Łacińska zaplanowany na 17-18 lipca w Brukseli, pierwszy od ośmiu lat, będzie stanowił „skok jakościowy” w stosunkach między dwoma regionami i doprowadzi do potężnego programu inwestycyjnego z Ameryką Łacińską i Karaibami narody.

Hiszpania chce również poczynić postępy UE w zakresie zielonej transformacji i reformy rynku energii elektrycznej. Hiszpania ma znaczące doświadczenie w tym sektorze, ponieważ w bezprecedensowym tempie rozwija instalacje energii słonecznej, wiatrowej i ekologicznego wodoru.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *