Ocalały z Holokaustu i olimpijski sztangista Sir Ben Helfgott umiera w wieku 93 lat

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu sportowego, aby otrzymywać najświeższe informacje na temat wszystkiego, od kolarstwa po boks

Zarejestruj się w naszym bezpłatnym sportowym e-mailu, aby otrzymywać najświeższe informacje

Hołdy zostały złożone ocalałemu z Holokaustu i sztangiarzowi olimpijskiemu Sir Benowi Helfgottowi po tym, jak zmarł w piątek w wieku 93 lat.

Urodzony w Polsce Helfgott spotkał się z przerażającymi warunkami w piotrkowskim getcie, a następnie przeżył obozy koncentracyjne Buchenwald i Terezin oraz obóz pracy Schlieben.

Stracił prawie całą rodzinę w Holokauście i był jednym z 732 ocalałych dzieci, które przybyły do ​​Wielkiej Brytanii, aby odbudować swoje życie po drugiej wojnie światowej.

Sir Ben Helfgott był gigantem wśród ludzi. Ocalały z Holokaustu, mistrz olimpijski, działacz, wizjoner i nasz lider

Karen Pollock z Holocaust Educational Trust

Zaledwie 11 lat po uwolnieniu z nazistowskich obozów koncentracyjnych Helfgott był kapitanem brytyjskiej drużyny podnoszenia ciężarów na Igrzyskach Olimpijskich w Melbourne w 1956 roku.

Ponownie reprezentował Wielką Brytanię na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 i Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 1958, gdzie zdobył brązowy medal.

Helfgott został także honorowym prezesem Holocaust Memorial Day Trust i honorowym patronem Holocaust Educational Trust. Został pasowany na rycerza w 2018 roku.

Przewodniczący Brytyjskiego Stowarzyszenia Olimpijskiego, Sir Hugh Robertson, powiedział, że Helfgott „reprezentował to, co najlepsze w ludzkości”.

Powiedział na koncie Team GB na Twitterze: „Miły, łagodny człowiek, który zniósł niewyobrażalne podczas Holokaustu, ale wykorzystał całą swoją odwagę, aby edukować niezliczone pokolenia młodych ludzi o tolerancji i pokoju.

„Fakt, że przeżył obozy koncentracyjne, by reprezentować Wielką Brytanię na igrzyskach olimpijskich, mówi wszystko, co trzeba wiedzieć o jego determinacji i charakterze. Nasze myśli są z jego rodziną w tym smutnym czasie. Nie pozwolimy, aby pamięć o nim i jego spuścizna zanikły”.

Składając hołd na Twitterze, premier Rishi Sunak napisał: „Sir Ben Helfgott był inspirującym ocalałym z Holokaustu, który został brytyjskim olimpijczykiem, światowym pionierem edukacji o Holokauście i dziadkiem dziewięciorga wnucząt. Ben przeżył najgorsze w ludzkości. Jego dziedzictwo jest ostatecznym triumfem nad tą ciemnością”.

Oświadczenie 45 Aid Society, organizacji charytatywnej wspierającej ocalałych z Holokaustu i ich rodziny, której Helfgott był członkiem-założycielem, brzmiało: „Z najgłębszym smutkiem i żalem musimy podzielić się wiadomością, że straciliśmy założyciel i ojciec @45AidSociety, Sir Ben Helfgott.

„Ben był jednym z największych ambasadorów Boys i rzeczywiście wszystkich ocalałych z Holokaustu. Reprezentował Wielką Brytanię na Igrzyskach Olimpijskich w ciągu kilku lat od wyzwolenia, walczył za innych ocalałych i kontynuował edukację wszystkich pokoleń na temat okropności Holokaustu aż do zaledwie kilku lat temu”.

Karen Pollock, dyrektor generalna Holocaust Educational Trust, powiedziała: „Sir Ben Helfgott był gigantem wśród ludzi. Ocalały z Holokaustu, mistrz olimpijski, działacz, wizjoner i nasz lider.

„Pomimo wszystkiego, co przeszedł, Ben nauczył nas wszystkiego o odporności, tolerancji i kluczowym znaczeniu edukacji przyszłych pokoleń. Był naszym przyjacielem i mentorem i głęboko opłakujemy jego stratę.

„Ben zawsze pracował nad zapewnieniem opieki ocalałym – był prawdziwym przywódcą społeczności ocalałych”.

Sir Keir Starmer powiedział, że jest „głęboko zasmucony” wiadomością o śmierci Helfgotta.

Lider Partii Pracy powiedział: „Sir Ben był jednym z erudytów życia. Był niezwykle utalentowanym sportowcem, reprezentującym Wielką Brytanię na igrzyskach olimpijskich w podnoszeniu ciężarów.

„Był jednym z zaledwie dwóch ocalałych z Holokaustu, którzy wzięli udział w igrzyskach olimpijskich, co jest niezwykłym hołdem dla jego talentu i determinacji.

„Przez całe życie Sir Ben okazywał współczucie i zrozumienie, prowadząc kampanię na rzecz tolerancji i pokojowego współistnienia społeczności.

„Są to wartości, według których wszyscy powinniśmy żyć. Jego życie i dziedzictwo będą inspiracją dla nas wszystkich”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *