Prezydent American University of Beirut mówi, że kampus cypryjski jest kluczem do globalnego zasięgu instytucji

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Cypr pokonał 15 innych krajów jako najbardziej odpowiednie do zorganizowania pierwszego zagranicznego kampusu Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie, powiedział prezes tej światowej sławy instytucji.

Jest to część planu ekspansji uniwersytetu, który został zainicjowany w 2018 roku, ale został przyspieszony po katastrofalnej eksplozji portu w Bejrucie w sierpniu 2020 roku.

Prezydent Fadlo R. Khuri powiedział The Associated Press w przesłanym w środę oświadczeniu e-mailem, że Cypr wyszedł na prowadzenie z powodu szeregu przewag komparatywnych, w tym członkostwa w Unii Europejskiej, wysokiego stopnia wolności akademickiej, stabilności politycznej i gospodarczej oraz bliskiego sąsiedztwa z Libanem.

Khuri był w zeszłym tygodniu w Pafos na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru na ceremonii położenia kamienia węgielnego pod bliźniaczy kampus 158-letniego uniwersytetu, który będzie nosił nazwę American University of Beirut – Mediterraneo.

Khuri powiedział, że ekspansja uniwersytetu na zachód była mniej związana z głęboko zakorzenioną niestabilnością Libanu, która zagraża temu krajowi upadkiem, a bardziej z wizją rozszerzenia zasięgu instytucji na „wielu, którzy pragną wyjątkowego doświadczenia edukacyjnego”.

„Nie mogę wystarczająco podkreślić, że Uniwersytet Amerykański w Bejrucie, który ma długą historię oferowania Libanowi najlepszych usług w najpoważniejszych kryzysach, pozostanie głęboko zakorzeniony w Libanie i będzie nadal prowadził swój flagowy kampus w Bejrucie, bez względu na to, co się stanie” – powiedział Khuri.

Pomimo katastrof i wojen, które spadły na Liban w ostatnich dziesięcioleciach, Khuri powiedział, że uniwersytet przetrwał „i nikt, kto ma nawet swobodną wiedzę o naszej historii i spuściźnie służby, nie powinien wątpić, że nadal będziemy to robić”.

„Nasz plan jest dokładnie taki, aby rozkwitać na całym świecie, pozostając w Bejrucie przez wiele nadchodzących stuleci”.

Kampus w Pafos zostanie zbudowany w trzech fazach, z których pierwsza zostanie ukończona na początku przyszłego roku, a jej koszt wyniesie 32 miliony euro (34,5 miliona dolarów). W kampusie początkowo będzie mieszkać 800-1200 studentów, a ostatecznie nawet 2500, gdy wszystkie trzy fazy budowy zostaną zakończone.

Kampus będzie początkowo oferował pięć stopni licencjackich i dwa programy magisterskie z takich dziedzin, jak filozofia, polityka, ekonomia, psychologia, informatyka, administracja biznesowa i inżynieria przemysłowa.

Zajęcia rozpoczną się tej jesieni w obiektach oferowanych przez gminę Pafos, zanim zakończy się pierwsza faza kampusu. Do tej pory zgłosiło się 500 kandydatów z takich krajów jak Kuwejt, Katar, Polska, Nigeria, Uzbekistan, Tajlandia i Niemcy. Termin upływa 30 czerwca. Khuri powiedział, że czesne będzie na poziomie kampusu w Bejrucie.

„Działanie globalne jest głównym celem ekspansji na Cypr” — powiedział Khuri.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *