UE wzywa do trzymania kotów i psów w domach w związku z rekordowymi przypadkami grypy

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wezwał ludzi do trzymania kotów i psów w domach w związku z rekordowymi przypadkami ptasiej grypy na całym świecie.

Pojawia się po tym, jak od 10 czerwca w Polsce 24 koty uzyskały pozytywny wynik testu na ptasią grypę, co w niektórych przypadkach zakończyło się śmiercią. Źródło skażenia nie zostało jeszcze ustalone.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności powiedział w grudniu, że trwająca epidemia ptasiej grypy była „największą, jaką kiedykolwiek zaobserwowano w Europie”. W pierwszym roku epidemii, od października 2021 r. do września 2022 r., odnotowano 2520 ognisk u drobiu, 227 u ptaków żyjących w niewoli i 3867 wykrytych przypadków u dzikiego ptactwa zgłoszonych w 37 krajach europejskich.

„Zaleca się unikanie narażenia kotów domowych i psów oraz ogólnie zwierząt mięsożernych na kontakt z martwymi lub chorymi zwierzętami” – powiedział EFSA w swojej ostatniej aktualizacji.

„Możliwe środki to trzymanie psów na smyczy i zamykanie kotów w pomieszczeniach na obszarach, na których potwierdzono rozległe występowanie wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków u dzikiego ptactwa”.

Organizacja wezwała również właścicieli psów i kotów do unikania karmienia surowego mięsa drobiowego swoimi zwierzętami domowymi na obszarach, na których zgłoszono wirusa.

W ostatnich tygodniach we Włoszech zakażonych zostało pięć psów i kot. Tymczasem według Departamentu Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich od października 2022 r. w Wielkiej Brytanii wykryto 188 przypadków ptasiej grypy.

W Anglii nie ma szczepionki dla drobiu ani większości ptaków żyjących w niewoli w celu ochrony przed ptasią grypą. Jednak Francja niedawno powiedziała, że ​​ma nadzieję rozpocząć szczepienie drobiu już jesienią 2023 r.

Stany Zjednoczone rozpoczęły również testowanie kilku potencjalnych szczepionek do potencjalnego zastosowania u ptaków.

Ptasią grypę wykryto w maju u dwóch osób w Wielkiej Brytanii

(Archiwum PA)

Główny lekarz weterynarii Wielkiej Brytanii, Christine Middlemiss, ostrzegła, że ​​szczepienie drobiu nie jest „złotym środkiem, ponieważ wirus ciągle się zmienia”.

Ptasia grypa została wykryta w maju u dwóch osób w Wielkiej Brytanii, poinformowała brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKSA).

Uważa się, że przypadki te były związane z narażeniem na chore ptaki na jednej fermie drobiu, w której dwie osoby pracowały niedawno.

Żaden z pracowników nie miał objawów infekcji i oba przypadki wykryto podczas badań przesiewowych.

UKHSA stwierdziła, że ​​poziom ryzyka dla zdrowia ludzkiego pozostaje „bardzo niski dla ogółu populacji”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *